«Приєднання України до НАТО означало б війну з росією»: 74-й саміт НАТО – коротке резюме

Члени НАТО вимагають від України докорінних реформ і не надають жодних термінів

фото DR

74-й саміт НАТО добігає кінця. Нижче наведено підсумок сьогоднішніх ключових подій та висловлювань політиків, які стосуються України.

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив CNN, що приєднання України до НАТО «означало б війну з росією», він висловив підтримку обережності в політиці альянсу.

У розмові з MSNBC Салліван сказав, що президент США Джо Байден буде «відвертим» із українським президентом Володимиром Зеленським, які сьогодні мають зустрітися один з одним.

«Велика сімка» підписала декларацію про підтримку України та допомогу в реформах управління, необхідних для «євроатлантичних прагнень».

Країни-члени заявили, що нададуть Україні безпекову допомогу та економічну підтримку, включаючи сучасне військове обладнання, на суші, в повітрі та на морі, обмін розвідданими та навчання українських сил в обмін на зобов’язання України щодо реформ, «щоб підкреслити свою прихильність демократії, правлінню закону, поваги до прав людини та свободи ЗМІ».

Україна повинна «перевести свою економіку на шлях сталого розвитку» та посилити «демократичний цивільний контроль над армією», заявили вони.

НАТО оприлюднило пакет із трьох частин для «наближення» України до альянсу. Виступаючи в середу, генсек альянсу Єнс Столтенберг заявив, що план заснує «нову раду Україна-НАТО, підтверджуючи, що Україна стане членом НАТО».

Зокрема, гарантії безпеки для України, отримані під час саміту 74-го НАТО:

Бен Воллес, міністр оборони Великої Британії, сказав, що «люди хочуть побачити трохи більше вдячності», і Україні потрібно приділяти більше уваги подяці за допомогу Заходу.

Це він заявив у відповідь на питання про скарги президента Володимира Зеленського, що Україна так і не отримала чіткий графік або набір умов вступу до НАТО.

Воллес сказав, що поспішність, з якою українці прагнуть отримати всю можливу допомогу, означає, що вони не завжди кажуть, що вдячні за отриману допомогу.

«Хочемо ми цього чи ні, але люди хочуть бачити трохи вдячності», – сказав Воллес на брифінгу на полях саміту НАТО у Вільнюсі.

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак дистанціювався від коментарів Воллеса, заявивши, що Зеленський висловив вдячність Великій Британії за підтримку.

Сунак звернувся до журналістів і, схоже, не підтримав заяви свого міністра оборони. Він підкреслив, що президент Зеленський не раз висловлював вдячність, включно зі своїм зверненням до парламенту на початку цього року.

«Я знаю, що він і його люди вдячні Великій Британії», – сказав Сунак.

Зеленський сказав, що «не зрозумів» коментар Воллеса. Він зазначив, що не знає, як ми маємо ще дякувати міністру оборони Британії, і запропонував це робити щоранку:

«Ще можемо зранку просинатися і дякувати міністру особисто».

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що питання вступу Швеції до НАТО не буде винесено на розгляд турецького парламенту аж до осені, коли парламент знову відкриється. Виступаючи на прес-конференції після саміту НАТО у Вільнюсі, Ердоган сказав, що Швеція і Туреччина узгодять дорожню карту щодо кроків, які необхідно вжити проти можливого тероризму до ратифікації заявки Стокгольма.

Бекграунд. Нагадаємо, Бен Воллес поскаржився на недостатню вдячність з боку України на постачання зброї.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS