Профспілка кіноакторів, артистів телебачення і радіо (SAG-AFTRA) розпочала страйк у п'ятницю, слідом за сценаристами, після провалу переговорів про укладення нового контракту зі студіями та потоковими сервісами.
Джерело. Про це пише ВВС.
Дві головні профспілки Голлівуду страйкують одночасно вперше з 1960 року, коли президентом гільдії акторів був Рональд Рейган.
SAG-AFTRA, членами якої є 160 тисяч кіноакторів, журналістів, дикторів, ведучих і каскадерів, і Альянс продюсерів кіно і телебачення (AMPTP), що представляє інтереси роботодавців, зокрема Disney, Netflix і Amazon, не змогли дійти згоди після завершення дії попереднього трирічного контракту.
Вимоги акторів, що страйкують, стосуються продукції, створеної для стрімінгових платформ, а також побоювань з приводу штучного інтелекту.
Хоча мета страйку – захистити рівень достатку акторів середньої ланки, із солідарності їх підтримують і великі зірки, відмовляючись виходити на знімальний майданчик та брати участь у різних промо-заходах.
Це, очевидно, позначиться на величезній кількості проектів, включаючи великі блокбастери та популярні телешоу. І якщо страйкарі та роботодавці не досягнуть угоди найближчим часом, аудиторії по всьому світу відчують на собі наслідки цього трудового конфлікту.
Профспілка SAG-AFTRA представляє близько 160 000 акторів та інших працівників промисловості. Вона оголосив страйк після того, як не змогла укласти новий контракт з Альянсом продюсерів кіно та телебачення на момент закінчення терміну дії попереднього, 12 липня.
Частина вимог акторів така сама, як і у сценаристів: на своєму сайті SAG-AFTRA вказує на одну з ключових цілей страйку – економічну справедливість.
«Застарілі умови контрактів у поєднанні з новими особливостями медіабізнесу – такими як замовлення на меншу кількість епізодів у сезоні серіалу та довші перерви між сезонами – ускладнюють для наших членів можливість досягти та підтримувати спосіб життя середнього класу, працюючи актором», – йдеться на сайті профспілки.
У зв'язку з цим організація вимагає підняти зарплати для акторів у рівень з інфляцією та гарантувати їм проміжний дохід через так звані залишки – гонорари, які виконавці отримують після кожного повторного показу фільму чи програми.
Ці гонорари потрібні акторам, особливо коли одні зйомки закінчилися, а новий проект ще не розпочався.
Але стрімінгові платформи, такі як Netlix та Disney+ не розкривають своєї статистики переглядів і виплачують «залишки» за єдиним тарифом, навіть якщо картина стала великим хітом.
SAG-AFTRA вимагає від кіновиробників прив'язати «залишки» до успіху фільму чи шоу. За даними газети Los Angeles Times, ті поки що не погодилися на цю умову.
«На жаль, профспілка обрала шлях, який призведе до фінансових труднощів для тисяч і тисяч людей, задіяних у кіноіндустрії», – йдеться в заяві альянсу.
За правилами SAG-AFTRA, під час страйку актори не можуть брати участі в кіновиробництві, включно зі зйомками, прослуховуваннями, репетиціями та озвучуванням, а також відвідувати прем'єри та просувати проєкти зі своєю участю. Ці заборони ставлять під питання появу акторів на 75-й церемонії престижної кінопремії «Еммі», яка відбудеться у вересні.
Раніше внаслідок страйку сценаристів зупинилася робота над шоу «Суботнього вечора у прямому ефірі», а також над кількома серіалами, включно з «Дивними дивами», «Хитрощами» і «Гріффінами». Як очікується, після зриву переговорів між SAG-AFTRA і AMPTP кількість телешоу і кінопроєктів, що перебуватимуть «на паузі», зросте.