Для України важливо, щоб жінки-біженки повернулись додому, і якомога скоріше – адже вартість війни для країни зростає. Поки понад шість мільйонів біженців не повернуться, про тривале відновлення мови не йде.
Скільки коштує Україні відсутність жінок, які виїхали закордон? 68% громадян України, які полишили країну після 24 лютого 2022 року, – жінки. Якщо 2,8 мільйонів жінок робочого віку не повернуться, це коштуватиме Україні 10% довоєнного ВВП, порахували експерти Bloomberg Economics. Це $20 млрд на рік за песимістичного сценарію, і набагато більше ніж запропонований Євросоюзом чотирирічний план фінансової підтримки з щорічним бюджетом в $13,9 млрд.
Як можна повернути біженок? За даними Bloomberg, демографія була слабкою ланкою української економіки навіть до війни, з рівнем народжуваності в 1,2 – одним з найгірших в Європі. Зараз перед Україною стоїть завдання повернути жінок: покращити трудове законодавство, ліквідувати різницю в рівні оплати та надання грантів партнерам військових на початок власного бізнесу. Найбільша проблема полягає в тому, що біженки починають за кордоном знаходити роботу, сплачувати податки та підтримують економіки країн перебування.
Чи всі готові повернутися? Наступна проблема – що довше триває війна, то складніше переконати біженців повернутись. Так, після війни у Боснії у 90-х роках минулого століття знадобилось десять років, щоб половина з 2 мільйонів біженців повернулись на батьківщину. Саме на таких прикладах наразі базується аналіз Bloomberg Economics: якщо половина біженців повернеться, це принесе економіці $10 млрд на рік.
Одне з останніх досліджень щодо настроїв українців за кордоном було проведено у Німеччині серед 7000 біженців. Воно показало, що залишитись на новому місці на якийсь час чи назавжди бажають 44% – на 5% більше за показник 2022 року.