Ісландія у вівторок призупинила роботу свого посольства в росії, ставши першою європейською країною, яка ухвалила подібне рішення.
«Рішення про зупинення діяльності посольства Ісландії у москві не є розривом дипломатичних відносин. Щойно дозволять умови, Ісландія у пріоритетному порядку відновить роботу посольства», – йдеться у повідомленні МЗС країни.
Оголошення про майбутнє закриття диппредставництва було зроблено 9 червня. Тоді в Рейк'явіку зазначали, що комерційні, культурні та політичні зв'язки з росією перебувають на історичному мінімумі, тому збереження посольства у москві є недоцільним.
«Нинішня ситуація просто не дозволяє невеликій зовнішньополітичній службі Ісландії утримувати посольство в росії», – заявила тоді міністр закордонних справ Ісландії Тордіс Кольбрун Гюльфадоттір.
Наступного дня російська влада заявила, що це рішення «неминуче викличе реакцію у відповідь».
У вівторок Ісландія також оголосила, що збільшує свою присутність в Україні. Дипломати будуть використовувати приміщення посольства Литви в українській столиці.
«Литва – один із найближчих друзів Ісландії на міжнародній арені. Для нас велика честь отримати пропозицію щодо співпраці. [...] Ми очікуємо, що в найближчому майбутньому наші відносини з Україною зміцнюватимуться, і оскільки нині ми не маємо планів з відкриття посольства в Києві, ця співпраця є чудовою відправною точкою», – заявили в МЗС Ісландії.
Бекграунд. Нагадаємо, в березні ц.р. парламент Ісландії визнав Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу.