Зовнішнє фінансування держбюджету знижуватиметься в наступні роки і зростатиме роль внутрішнього – НБУ

Цього року завнішнє фінансування перевищить $42 млрд, повідомив регулятор

Фото: ілюстративне

У 2023 році зовнішнє фінансування перевищить $42 млрд. У наступні роки воно залишатиметься значним, хоча й поступово знижуватиметься. Водночас і надалі зростатиме роль внутрішнього боргового фінансування для покриття бюджетних потреб. 

Про це йдеться на сайті регулятора.

Зазначається, що споживча інфляція у 2023 році сповільниться до 10,6%, а базова – буде нижче 9%. Цьому сприятимуть заходи НБУ, а саме: забезпечення стійкості валютного ринку та фіксація основних тарифів на житлово-комунальні послуги. Вагомий вплив матиме й загальне зниження світових цін.

«Натомість стрімкішому сповільненню інфляції завадять наслідки підриву Каховської ГЕС, що, зокрема, негативно позначиться на врожаях окремих овочів і фруктів. Крім того, на споживчі ціни вплине й повернення довоєнного рівня оподаткування пального», – повідомив НБУ.

За даними Нацбанку, споживча інфляція у 2024 році знизиться до 8,5%, а базова – до 7%. Збереження порівняно жорстких монетарних умов наблизить інфляцію до верхньої межі цільового діапазону НБУ 5% ± 1 в. п. у 2025 році, водночас базова інфляція знизиться до близько 3%.

 «Рівень безробіття поступово скорочуватимуться: до 19% у поточному році та до 16,9% та 14,4% відповідно в наступних роках. Цьому насамперед сприятиме відновлення економічної активності», – зауважив регулятор. Однак додав, що рівень безробіття залишатиметься вищим, ніж до повномасштабного вторгнення, через збереження значних диспропорцій на ринку праці.

За даними Нацбанку, у 2023 році дефіцит бюджету без урахування грантів у доходах очікується на рівні попереднього року – понад 26% ВВП. Надалі завдяки нарощуванню доходів він звужуватиметься – до майже 20% ВВП у 2024 році та близько 12% ВВП у 2025-му. Проте фіскальна політика залишатиметься м'якою на всьому прогнозному горизонті, що підтримуватиме відновлення економіки.

Також уточнюється, що надходження міжнародної допомоги також забезпечуватиме чистий приплив валюти на прогнозному горизонті. «Завдяки цим надходженням Україна зможе не лише забезпечити власні потреби в імпорті для підтримки обороноздатності та відновлення, а й поповнити міжнародні резерви, які станом на кінець 2025 року сягнуть $44,1 млрд », – пояснили в НБУ.

Крім того, регулятор повідомив, що підрив росією Каховської ГЕС передусім матиме масштабні та довготривалі гуманітарно-екологічні наслідки. «Вплив на економіку поточного року буде помірним – до 0,2 в. п. від'ємного внеску в зміну реального ВВП, до 0,3 в. п. додатного внеску в споживчу інфляцію та розширення дефіциту торгівлі товарами на $0,4 млрд», – додав він.

Бекграунд. Раніше Мind повідомляв, що НБУ поліпшив прогноз інфляції у 2023 році з 14,8% до 10,6% і підвищив прогноз зростання ВВП з 2% до 2,9%.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS