У липні Нацбанк вирішив знизити облікову ставку з 25% до 22%, цьому передувала жвава дискусія під час засідання комітету з монетарної політики (КМП) НБУ.
Про це повідомив регулятор.
Зазначається, що учасники дискусії КМП погодилися, що для зниження облікової ставки сформувалися всі необхідні передумови. Зокрема, інфляція знижувалися стрімкіше за прогноз, що забезпечило суттєвіше зростання реальної дохідності гривневих інструментів. У результаті інтерес до заощаджень у гривні посилився, а попит на валюту скоротився. До того ж залишалася значною і міжнародна фінансова підтримка, завдяки чому міжнародні резерви зросли до рекордного рівня, а ризики для стійкості валютного ринку знизилися.
«Попри загальний консенсус щодо доцільності початку циклу зниження облікової ставки, думки щодо першого кроку розділилися», – повідомив регулятор.
Нацбанк уточнив, що п'ять членів КМП висловилися за зниження облікової ставки до 22% у липні. Три – за суттєвіше зменшення: два – до 20%, один – до 21%. Інші три учасники дискусії підтримали помірніше зниження облікової ставки в липні: два – до 23%, один – до 22,5%.
Крім того, усі члени КМП очікують подальшого зниження ставок, однак їхні думки щодо швидкості також суттєво різняться. «Сім із них очікують на зменшення облікової ставки до 18–19% наприкінці 2023 року. Два – помірніших кроків – до 20% на кінець року. Натомість, на думку інших двох членів КМП, зниження ставки буде суттєвішим», – розповіли в НБУ.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ знизив облікову ставку з 25% до 22%.