Нобелівський фонд після критики громадськості не запросить послів рф, Білорусі та Ірану на вручення премій 2023 року

1 вересня Фонд Нобеля оголосив, що змінить правила запрошення на церемонію вручення премій, однак це викликало критику

фото Pixaby

Нобелівський фонд відкликав запрошення послам із рф, Білорусі та Ірану на церемонію вручення премій у Стокгольмі, яка відбудеться 10 грудня.

«Ми вирішили повторити минулорічний виняток зі звичайної практики – не запрошувати послів росії, Білорусі та Ірану на церемонію вручення Нобелівської премії у Стокгольмі», – йдеться у прес-релізі на сайті фонду.

У МЗС України назвали такий крок перемогою гуманізму та висловили подяку всім, хто вимагав відновлення справедливості.

Раніше рішення про запрошення країн-ізгоїв викликало шквал критики, зокрема у шведських політиків, включаючи прем'єр-міністра країни, які після цього хотіли бойкотувати церемонію вручення.

У фонді пояснили, що в основі цього рішення лежить те, що організація вважає важливим і правильним якнайширше поширювати цінності та ідеї, за які виступає Нобелівська премія. Як приклад, у фонді навели 2022 рік, коли премію миру присудили борцям за права людини з росії та Білорусі, а також українцям, які документують російські військові злочини.

2022 року лауреатами стали український «Центр громадянських свобод», російський правозахисний центр «Меморіал» та білоруський активіст, засновник правозахисного центру «Весна» Алесь Біляцький (у березні 2023 року його засудили в Білорусі до 10 років колонії). Нагороди здобули дружина Біляцького Наталія Пінчук, голова правління «Меморіалу» Ян Рачинський та голова «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук.

1 вересня Фонд Нобеля оголосив, що змінить правила запрошення на церемонію вручення Нобелівських премій. Зокрема, організатори заходу вирішили запросити послів усіх країн, дипломатичні місії яких представлені у Швеції та Норвегії. рф та Білорусь відповідають цим умовам, але прямо у заяві фонду країни не називалися.

В Україні та Швеції на заяву фонду відреагували критикою.

Так, офіційний представник МЗС України Олег Ніколенко висловив думку, що таке рішення лише посилить у Кремля «відчуття безкарності». Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон зазначив, що ініціатива фонду його здивувала.

2022 року офіційних представників влади рф та Білорусі не запросили на вручення Нобелівських премій через повномасштабне російське вторгнення в Україну.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS