Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні у своїй новій доповіді заявила, що вона продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних російськими військовими в Україні, зокрема незаконних атак із застосуванням вибухової зброї, катувань, сексуального та гендерно зумовленого насильства, а також атак на енергетичну інфраструктуру.
Це – проміжна доповідь комісії. Докладний звіт про її діяльність буде представлено на Генеральній Асамблеї ООН у жовтні цього року, а Раді ООН з прав людини – у березні 2024-го.
У доповіді також йдеться про безліч задокументованих нападів на об'єкти цивільної інфраструктури, які в переважній більшості випадків не мали жодного військового призначення і, отже, не були легітимними цілями під час воєнних дій.
Ці дії з боку росії продовжують завдавати шкоди цивільному населенню та медичним установам, які мають захищений статус, відзначають укладачі документа.
Комісія особливо наголосила на прориві дамби на Каховській ГЕС, внаслідок якого сотні будинків виявилися непридатними для проживання.
Особлива увага у цьому звіті була приділена порушенням особистої недоторканності в районах, які тривалий час перебували під російською окупацією, а саме у Херсонській та Запорізькій областях.
«Розслідування комісії у Херсоні та Запоріжжі вказують на широке та систематичне застосування тортур російськими збройними силами щодо осіб, які обвинувачуються в обізнанні на користь Збройних сил України”, – наголошується в доповіді.
“У деяких випадках тортури застосовувалися з такою жорстокістю, що призводили до смерті жертви. Один постраждалий, який зазнав тортур електричним струмом, заявив: «Щоразу, коли я відповідав, що нічого не знаю або не пам'ятаю, до мене застосовували електричний струм... Я не знаю, як довго це тривало. Це було схоже на вічність"» .
Комісія також повідомила, що на Херсонщині російські солдати ґвалтували та вчиняли інші насильницькі дії сексуального характеру щодо жінок віком від 19 до 83 років.
«Часто членів однієї сім'ї тримали в сусідній кімнаті, тому вони були змушені слухати, як відбувається насильство», – повідомили члени комісії.
Зазначається, що комісія продовжує розслідувати окремі ситуації, «пов'язані з імовірним вивезенням російською владою неповнолітніх без супроводу дорослих до РФ». «Комісія висловлює жаль через відсутність ясності та прозорості щодо інформації про повну кількість, обставини та категорії вивезених дітей», – додали в ООН.
Комісія також заявила, що занепокоєна звинуваченнями в геноциді в Україні та продовжує свої розслідування з цього питання.
«Наприклад, деякі висловлювання, що лунають у російських державних та інших засобах масової інформації, можуть бути злочином підбурювання до геноциду», – пояснили в ООН.
Бекграунд. Раніше повідомлялося, що комісія ООН не знайшла в Україні ознак геноциду.