Поточний тиждень світові банківські важковаговики проведуть у Марракеші, де обговорюватимуть проблеми, з якими стикаються домогосподарства та підприємці по всьому світу.
Щорічна зустріч Міжнародного валютного фонду та Світового банку у 2023 році вперше за останні 50 років відбувається в Північній Африці, у столиці Марокко. Локація – принципова, адже місяць тому тут стався землетрус, який забрав життя тисяч марокканців і поставив під сумнів можливість проведення зустрічі. Для представників найбільших світових фінансових установ проведення заходу відповідно до плану стало проявом солідарності з країною, яка бореться не лише з наслідками катаклізму, а й з нестабільною економічною ситуацією.
Чому в Африці? Сам факт проведення зустрічі на африканському континенті свідчить про вплив політики і геополітики на економіку: тоді як Захід гуртується проти об’єднання росії та Китаю (зокрема, у рамках БРІКС), вплив у країнах Африки стає ключовим. Тож не дивно, що вперше з 1973 року дві найпотужніші фінансові інституції із центральними офісами у Вашингтоні зібралися в Марракеші.
Для МВФ та СБ на континенті чимало роботи: декілька країн охоплені борговою кризою, наслідки зміни клімату впливають на життя місцевих, а рівень бідності дуже повільно знижується. Усе це позначається на загальному стані справ на континенті. Можливим першим потужним кроком стане створення окремого місця в радах директорів обох установ спеціально для представників Африки.
Що обговорюватимуть? Крім регіональних проблем, функціонери МФВ та СБ говоритимуть про все – від вартості запозичень до впливу на світову економіку війни в Україні, а тепер уже – і в Ізраїлі. Серед тем для обговорення:
Що найбільше бентежить фінансових мастодонтів? «Світ перебуває у надзвичайно крихкому стані на багатьох рівнях, – каже Ерік Нільсен, провідний економічний радник групи UniCredit. – Зміни клімату спричинили численні природні катаклізми, що забрали багато життів і коштували багато грошей – і є шанси, що ситуація погіршиться. Війна в Україні продовжується, і кінця їй не видно. А великі міграційні потоки продовжують напружувати ситуацію в демократичних країнах, зокрема у США та Європі – знову ж, кінця тому не видно».
Навряд чи в такій ситуації варто сподіватися на напрацювання рішення протягом одного тижня. Проте зустріч може дати відповіді на питання стосовно подальшої вартості запозичень, як урядам і центробанкам пригальмувати збільшення боргів та як зменшити витрати, не зашкодивши тим елементам економіки, що потребують підтримки.
Особливо важливими ці відповіді стануть у тому разі, якщо 2024 рік стане роком рецесії.