Колегія присяжних Святошинського районного суду Києва виправдала за всіма пунктами звинувачення, у тому числі й у розстрілі учасників акції протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року екс-бійця київської спецроти підрозділу «Беркут» Сергія Тамтуру.
Вирок п'ятьом обвинуваченим «беркутівцям» у середу, 18 жовтня, оголосив суддя Сергій Дячук, який вів процес усі 7,5 років.
З обвинувачених у залі суду були присутні лише Тамтура та Олександр Маринченко.
Маринченка присяжні визнали винним лише у перевищенні службових повноважень, призначивши йому покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі. Проте Маринченко вже пробув і СІЗО понад чотири роки за час слідства, тож у в'язницю він більше не повернеться, згідно з “законом Савченко”.
Ще трьох бійців «Беркуту» судили заочно – на відміну від Тамтури та Маринченка вони не повернулися до Києва після того, як у грудні 2019 року були передані в рамках обміну полонених у т.зв «днр» та «лнр». Усіх трьох суд визнав винними у масових вбивствах та перевищенні службових повноважень, але виправдав за звинуваченнями у тероризмі, перешкоджанні мирним зборам та викраденні зброї.
Зокрема, Павла Аброськіна та Сергія Зінченка засудили до 15 років позбавлення волі кожного.
А заступника командира роти Олега Янішевського – до довічного ув'язнення. Останнього також визнали винним у вбивстві з необережності та в нанесенні тілесних ушкоджень, проте термін давності покарань в рамках цих звинувачень уже минув.
Оскільки усі троє втекли з України і знаходяться у розшуку, то вирок був винесений заочно.
При цьому прокуратура вимагала довічного для всіх.
Суддя Дячук оголосив лише резолютивну частину вироку, відверто здивувавши всіх присутніх у залі. Під час останніх виступів восени 2022 року прокуратура та представники потерпілих вимагали довічного покарання для всіх обвинувачених. Адвокати наполягали на повному виправданні.
«Я розчарований», – прокоментував виданню DW прокурор Генеральної прокуратури Ігор Земсков після оголошення вироку.
Захисники «беркутівців» теж були повністю задоволені вироком. «Ми раді, що наші клієнти на волі», – наголосив журналістам один із них, Олександр Горошинський.
Водночас “беркутівець” Олександр Маринченко заявив, що вважає себе повністю невинним, у тому числі й у плані перевищення службових повноважень.
Попри невдоволення, сторони процесу поки що утрималися від обіцянок про подання апеляції, пояснивши це тим, що чекатимуть на повний текст постанови суду, який налічує 1700 сторінок.
Нагадаємо, що присяжні, які винесли вирок, перебували у нарадчій кімнаті 11 місяців, з листопада 2022. Сам судовий розгляд загалом тривав 8 років.
Усі обвинувачені на вимогу росії були видані 29 грудня 2019 р. самопроголошеним «Л/ДНР» в межах обміну полоненими. У лютому 2020 р. Маринченко і Тамтура повернулися в Україну, решта переховуються в росії або на тимчасово окупованих українських територіях і знаходяться у розшуку.