Обсяг зворотного РЕПО ФРС впав нижче $1 трлн вперше із серпня 2021 року

Економісти J.P. Morgan заявили, що залишки за операціями зворотного РЕПО «повинні знижуватись і надалі», враховуючи те, що відбувається з розміщенням боргових зобов'язань казначейства

Фото: Рixabay

Зусилля Федеральної резервної системи США з виведення ліквідності з фінансової системи нарешті призвели до того, що приплив коштів до критично важливого інструменту центрального банку вперше з кінця літа 2021 року опустився нижче позначки в $1 трлн.

Про це пише Reuters.

Зазначається, що грошові кошти від фондів грошового ринку та інших фірм, які мають на це право, що надходять у програму зворотного РЕПО ФРС, у четвер становили $993,3 млрд, що вперше з 10 серпня 2021 року опустилося нижче позначки в $1 трлн. Зниження цього показника відбулося на тлі постійного вимивання грошей з програми протягом останніх місяців після досягнення рекордного піку в $2,554 трлн 30 грудня 2022 року.

Механізм зворотного РЕПО ФРС є частиною інструментарію центрального банку з регулювання процентних ставок, який має на меті забезпечити мінімальний рівень короткострокових процентних ставок, щоб центральний банк зберігав контроль над ставкою по федеральних фондах – своїм головним важелем впливу на розвиток економіки.

Механізм залучає грошові кошти від відповідних фінансових компаній і сплачує їм за фактично надані кредити, ставка за якими зараз становить 5,3%, тоді як цільова ставка по федеральних фондах перебуває в діапазоні від 5,25% до 5,5%.

Багато учасників ринку та деякі представники центрального банку розглядають механізм зворотного РЕПО як індикатор надлишкової ліквідності у фінансовій системі. Притоки в цей механізм стрімко зросли, коли ФРС агресивно скуповувала облігації для забезпечення стимулювання в розпал пандемії коронавірусу й одразу після неї, що призвело до різкого збільшення обсягів зворотного РЕПО порівняно з майже нульовими притоками навесні 2021 року.

Торік у рамках зусиль зі згортання стимулювання ФРС почала скорочувати свій баланс, дозволяючи погашати облігації, якими вона володіє, на суму трохи менше $100 млрд щомісяця, без заміни. Це призвело до скорочення активів ФРС на суму близько трильйона доларів.

Донедавна зусилля ФРС із вилучення ліквідності лише скромно впливали на приплив коштів за операціями зворотного РЕПО, який до середини червня перевищував $2 трлн на день.

Гроші витікали з операцій зворотного РЕПО, тому що фірми тепер можуть інвестувати в приватні цінні папери з більшою прибутковістю, а сплеск попиту на казначейські векселі відволікає їхню увагу від пропозицій центрального банку.

Економісти J.P. Morgan заявили, що залишки за операціями зворотного РЕПО «повинні знижуватись і надалі», враховуючи те, що відбувається з розміщенням боргових зобов'язань казначейства.

Прискорення скорочення обсягів операцій зворотного РЕПО викликало питання про те, як далеко ФРС може зайти в скороченні свого балансу.

Чиновники ФРС вважають, що цей процес ще має пройти довгий шлях, навіть якщо вони цілком можуть покінчити з підвищенням ставок. Принаймні один представник центрального банку припустив, що обсяг операцій зворотного репо повернеться до нуля до того, як центральний банк зможе розглянути питання про припинення скорочення свого балансу.

Ризики передчасного припинення скорочення балансу є помірними, вважають економісти J.P. Morgan, і цей процес, ймовірно, триватиме до кінця 2024 року. За їхніми прогнозами, на той час обсяг операцій зворотного репо становитиме $700 млрд.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що ФРС США залишила облікові ставки на 22-річному максимумі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS