Світова торгівля скрапленим природним газом (СПГ) досягла рекордного рівня у 2022 році і, як очікується, через п'ять років зросте ще на 25% – до 500 млн тонн щорічно, згідно з новим звітом Міжнародного енергетичного форуму (МЕФ).
Китай обігнав Японію і став найбільшим світовим імпортером СПГ, а США – найбільшим експортером СПГ у 2023 році, йдеться у звіті під назвою «Крихка рівновага: Динаміка торгівлі СПГ та ринкові ризики». Звіт був підготовлений Міжнародним енергетичним форумом та компанією Synmax, яка займається аналізом супутникових даних.
Джозеф Макмонігл, генеральний секретар МЕФ, сказав: «СПГ користується більшим попитом, ніж будь-коли раніше, і продовжує сприяти економічному зростанню та підвищенню енергетичної безпеки в усьому світі».
«Універсальність СПГ врятувала Європу від енергетичної кризи, а в Азії СПГ є життєво важливою частиною енергетичного балансу. Він допоміг мільйонам людей вирватися з енергетичної бідності», – додав він.
ЗПГ, який являє собою переохолоджений газ, що перевозиться на спеціальних танкерах, сьогодні становить близько 15% від загального обсягу постачань газу у світі. Однією з переваг ЗПГ перед трубопровідним газом є те, що його можна транспортувати на великі відстані, доставляти до нових центрів попиту в найкоротші строки і торгувати на відкритому ринку. Це робить СПГ особливо необхідним у періоди ринкових перебоїв.
Геополітика стала найважливішим чинником перерозподілу торговельних потоків та інвестицій у сферу СПГ, йдеться у звіті. Вторгнення росії в Україну у 2022 році трансформувало енергетичні ринки: за останні два роки видобуток російського газу впав на 21%, досягнувши 14-річного мінімуму у 2023 році.
Зіткнувшись з раптовою втратою трубопровідного газу, європейські покупці звернулися до СПГ, щоб заповнити порожнечу. Дедалі більший попит у Європі підняв світові ціни на СПГ до безпрецедентних висот і створив дефіцит пропозиції для країн з економікою, що розвивається, погіршивши і без того делікатну ситуацію на ринку, йдеться у звіті.
У Європі частка СПГ в структурі попиту на газ зросла з 12% десять років тому до більш ніж 50%, а європейські регазифікаційні потужності, як очікується, зростуть ще на 48% до 2030 року.
«СПГ зараз є невід'ємною частиною енергетичного балансу Європи, виступаючи в якості базового навантаження і замінюючи роль російського трубопровідного газу», – йдеться у звіті.
У середньостроковій перспективі очікується, що Південно-Східна Азія стане новим центром імпорту СПГ, попит на який до кінця десятиліття подвоїться завдяки Сингапуру, В'єтнаму та Філіппінам, йдеться у звіті.
«Очікується, що десять нових імпортерів приєднаються до ринку лише протягом наступних двох років. Зростання буде зумовлене використанням ЗПГ для приготування їжі та виробництва електроенергії», – йдеться у звіті.
Експорт СПГ із США зріс на 135% з 2019 року, і зараз Штати постачають його до 36 країн, йдеться у звіті. США залишаться найбільшим джерелом зростання поставок СПГ у майбутньому: очікується, що експортні потужності зростуть на 17% до 2025 року і ще на 43% до 2028 року.
Ставши цього року найбільшим імпортером СПГ у світі, Китай, як очікується, до 2030 року збільшить частку активних глобальних контрактів на постачання ЗПГ майже до 25% від світового обсягу поставок, що посилить роль китайських компаній у торгівлі ЗПГ, йдеться у звіті.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в США заявили про намір «убити» російський проєкт видобутку ЗПГ «Арктик СПГ 2».