Китай має намір дружити з США і не хоче ні з ким воювати, заявив голова КНР Сі Цзіньпін після зустрічі з президентом США Джо Байденом. Про це він сказав під час вечері з керівниками провідних американських компаній.
Головною темою переговорів між лідерами двох країн стало зниження градуса напруженості, щоб уникнути збройного зіткнення.
Джерело. Про це пише Bloomberg.
За підсумками зустрічі Байден та Сі домовилися відновити прямі контакти між військовими двох країн, перервані Пекіном понад рік тому після візиту на Тайвань тодішнього спікера Палати представників Конгресу Ненсі Пелосі.
Крім того, «ми з Сі домовилися, що кожен з нас може зателефонувати іншому безпосередньо, щоби бути почутим негайно», повідомив Байден на прес-конференції:
Прорахунки з будь-якої сторони можуть спричинити реальні проблеми з такою країною, як Китай, та й з будь-якою іншою великою країною.
Китай «ніколи не виступає проти Сполучених Штатів» і «не має наміру кидати їм виклик або підсидіти їх», запевняв Сі підприємців, намагаючись переконати їх у перспективності продовження економічної співпраці.
Прямі іноземні інвестиції в Китай впали до рівня 1998 року, склавши в II кварталі всього $4,9 млрд (з кінця 2020 по початок 2022 рр. вони досягали $80-100 млрд на квартал), закордонні компанії переводять підприємства в більш дружні та дешеві виробництва країни, а темпи зростання китайської економіки падають через посилення ролі держави та найважчої кризи на ринку нерухомості.
«Якого б рівня розвитку Китай не досяг, він ніколи не прагнутиме гегемонії чи експансії і не нав'язуватиме іншим свою волю, – переконував Сі підприємців. – Китай не намагається встановити сфери впливу і ні з ким не вестиме ні холодної, ні гарячої війни».
Імовірність вторгнення Китаю на Тайвань – одне з головних питань, які турбують Вашингтон. Зниження напруженості навколо нього стало критично необхідним Білому дому, якому і так доводиться мати справу з двома збройними конфліктами – в Україні та Ізраїлі. «Ми не можемо одночасно гасити всі пожежі у світі», – сказав The Washington Post співробітник президентської адміністрації.
Байден назвав минулі переговори «одними з найконструктивніших і найпродуктивніших» з тих, що в нього були з Сі.
Напередодні зустрічі двох лідерів у Сан-Франциско китайські ЗМІ, які безупинно критикують США за прагнення стримати розвиток Китаю, помітно пом'якшили тон. Державні видання стали закликати до налагодження тісніших зв'язків між двома найбільшими економіками світу, особливо у сфері студентського обміну та подорожей.
Китайська сторона не чекає, що ця зустріч стане поворотним моментом у відносинах США та Китаю. Однак вона є символом ослаблення напруженості між ними.
Бекграунд. Як повідомлялося напередодні, глава КНР Сі Цзіньпін зустрівся з американським президентом Джо Байденом в історичному маєтку на південь від Сан-Франциско, де вони провели двосторонні переговори. Пізніше китайський лідер взяв участь у саміті АТЕС.