Національний банк України завершив перший етап оцінки стійкості банків і банківської системи, розпочатий у травні для визначення реального стану кредитного портфелю банків під час війни. У межах цього етапу проведено оцінку якості активів і прийнятності забезпечення за кредитними операціями 20 найбільших банків із сумарною часткою понад 90% чистих активів всієї банківської системи.
Про це йдеться на сайті регулятора.
Зазначається, що результати першого етапу підтвердили очікування Національного банку про належну оцінку банками якості кредитів. «Унаслідок оцінки якості активів сукупне коригування кредитного ризику становило близько 1% від його обсягу за даними банків», – зазначили в НБУ.
Другий і третій етапи оцінки стійкості банків тривають, їхнє завершення заплановане на грудень 2023 року.
«За даними огляду банківського сектору за ІІІ квартал, корпоративне кредитування відновлюється після спаду, зумовленого вторгненням рф, а роздрібне – зростає в усіх сегментах», – повідомляють у Нацбанку.
Наголошується, що, враховуючи попередні результати оцінки стійкості банків і поточний стан сектору, Національний банк відновлює раніше зупинені регуляторні вимоги до банків і запроваджує нові. Уточнюється, що ці вимоги відповідають зобов'язанням України щодо імплементації норм законодавства ЄС стосовно достатності капіталу та ліквідності фінансових установ, а також Базельським рекомендаціям.
Зокрема, банкам потрібно врахувати у своїй діяльності відновлення таких вимог:
1. Урахування з 29 грудня 2023 року в нормативах достатності капіталу 100% операційного ризику (наразі враховується лише 50% розрахункового розміру). Також у 2024 році планується відновити визначення розміру операційного ризику на підставі актуалізованої річної фінансової звітності за 2021–2023 роки.
2. Оновлення та подання банками до Національного банку планів відновлення діяльності – до 1 жовтня 2024 року.
Крім того, банкам слід взяти до уваги чинні вимоги, якими, зокрема, передбачено поетапні графіки щодо:
«За оцінками Національного банку, ураховуючи попередні результати оцінки стійкості банків і поточний стан системи, наявний запас капіталу більшості банків є достатнім для комфортного виконання перелічених вимог, незважаючи на очікуване запровадження тимчасового додаткового податку на прибутки банків. До виконання банками зазначених вимог обмеження на розподіл прибутків зберігатимуться», – зазначив регулятор.
За даними НБУ, регулятор упродовж 2024 року запровадить:
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ оновив критерії оцінки ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінпослуг.