Чарлі Мангер, віцеголова ради директорів Berkshire Hathaway та друг Воррена Баффета, помер 28 листопада 2023 року у віці 99 років у каліфорнійській лікарні, пише FT.
«Berkshire Hathaway не змогла б досягти свого нинішнього статусу без натхнення, мудрості та участі Чарлі», – наводяться в заяві слова Баффета.
Мангер народився 1 січня 1924 року в Омаху, штат Небраска. Він служив в армії та вивчав метеорологію, а пізніше закінчив Гарвардську школу права. 1959 року познайомився з Баффетом, а 1962-го створив юрфірму Munger, Tolles & Olson і зосередився на управлінні інвестиціями в хедж-фонді.
Мангер, зокрема, підштовхнув Баффета до купівлі кондитерської See's Candies за $25 млн. Останній потім називав цю покупку «прототипом бізнесу мрії» та улюбленою угодою.
1978-го Мангер увійшов до ради директорів Berkshire Hathaway.
Як зазначає FT, незважаючи на крісло віце-керівника, Мангер був «набагато більшим», ніж просто заступником Баффета: він часто був «рушійною силою інвестицій».
Мангер допоміг Баффету, який був на сім років молодшим за нього, розробити філософію довгострокового інвестування в компанії. Під їхнім керівництвом Berkshire мав середній річний приріст 20% з 1965 по 2022 рік – приблизно вдвічі швидше, ніж індекс S&P 500.
У Мангера, який був фанатом математики, був власний підхід до розрахунків: він робив висновки і приймав рішення, ґрунтуючись на сукупності різноманітних ментальних моделей, або «великих ідей», взятих з різних дисциплін: фізики, біології, психології, економіки, права, філософії та інших.
«Мені здається незаперечним твердження, що мозок функціонує за допомогою моделей, – пояснював Мангер. – Тому, якщо ви хочете, щоб ваш мозок працював краще, ніж у інших, вам потрібно засвоїти фундаментальні ментальні моделі, вони й зроблять основну роботу».
Щоб використати «великі ідеї» ефективно, потрібно побудувати з них, за термінологією Мангера, «мережу ментальних моделей». «За допомогою цієї системи світ поступово складеться у цілком пізнавану картину. І в результаті ви отримаєте надздібність – почнете мислити швидше і точніше», – стверджував він.
Принаймні Воррен Баффет підтверджував, що Мангеру це вдавалося: «Чарлі достатньо 30 секунд, щоб пройти шлях від А до Я [від передумови до висновку]. Він розуміє, що ви йому кажете, ще до того, як ви закінчуєте фразу».
Мангер пожертвував сотні мільйонів доларів освітнім установам.
Forbes оцінював його особистий статок у $2,6 млрд.