Аналітики: попри війну в Україні виручка 100 світових виробників зброї знизилася у 2022 році

Із 42 американських компаній 32 зафіксували падіння доходів.

фото DR

Сумарний світовий виторг від продажу зброї та військових послуг 100 найбільших компаній світу у 2022 році становив $597 млрд, що у реальному вираженні на 3,5% менше, ніж у 2021 році – незважаючи на те, що попит різко зріс.

Джерело. Про це зазначає у своїй доповіді Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI), передає ВВС.

Зниження відбулося головним чином внаслідок падіння доходів від продажу зброї виробниками США, при цьому зросли доходи компаній з Азії та Близького Сходу, випливає з доповіді.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну та геополітична напруженість у всьому світі сприяли різкому збільшенню попиту на озброєння та військову техніку у 2022 році. Однак, незважаючи на отримання нових замовлень, багато американських та європейських збройових компаній не змогли суттєво наростити виробничі потужності через дефіцит робочої сили, витрати та збої в ланцюжках поставок, які тільки збільшилися через війну в Україні.

«Багато збройових компаній зіштовхнулися з труднощами при адаптації виробництва до високоінтенсивних воєн, – коментує директор програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Люсі Беро-Сюдро. – Однак були підписані нові контракти – зокрема, на боєприпаси, від яких слід очікувати збільшення доходів у 2023 році та надалі».

А ось доходи компаній з країн Азії, Океанії та Близького Сходу значно зросли в 2022 році, продемонструвавши здатність швидше реагувати на зростання попиту, йдеться в доповіді. Це стосується Ізраїлю та Південної Кореї, а також тих країн, де компанії схильні покладатися на короткі ланцюжки постачання.

Доходи від продажу зброї 42 компаній США, що входять до топ-100, у 2022 році впали на 7,9%, до $302 млрд. На їхню частку припадає 51% загальних доходів від продажу зброї серед компаній, які враховуються в рейтингу. Із 42 американських компаній 32 зафіксували падіння доходів.

Доходи від продажу зброї 26 компаній з топ-100, що базуються в Європі, в 2022 році зросли лише на 0,9% і досягли $121 млрд.

«Війна в Україні створила попит на техніку, яка підходить для війни на виснаження – наприклад, боєприпаси та бронетехніку. У багатьох європейських виробників цих товарів зросли доходи», – сказав науковець програми військових витрат та виробництва озброєнь SIPRI Лоренцо Скараззато. Серед таких виробників – компанії з Німеччини, Норвегії та Польщі.

Бекграунд. Як повідомлялося, Білий дім створив карту американських штатів, які найбільше заробляють на виробництві зброї для України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS