росія обійшла нафтові санкції Заходу на $11 млрд – Bloomberg

За даними видання, завдяки «тіньовому» флоту лише цього року було перевезено приблизно 45% російської нафти

Понад $11 млрд щорічно «випаровуються» між моментом, коли нафта покидає росію, і моментом, коли вона досягає покупців.

Про це повідомляє Bloomberg.

Зараз щомісячний дохід росії від експорту нафти перевищує доходи до повномасштабного вторгнення в Україну, що свідчить про неспроможність заходів, спрямованих на стримування агресора.

Ліміт ціни на російську морську нафту в $60 за барель, що на $24 нижче середньоринкової ціни за останні 12 місяців, сприяв розвитку прибуткового бізнесу для десятків торговців і судноплавних компаній. Вони важко відстежуються, зауважує видання.

Експерти стверджують, що «тіньовий» флот, який використовується для перевезення російської нафти, «укорінюється», і це триватиме, поки регулятори не знайдуть ефективний спосіб протидії цьому явищу.

Надходження росії від нафтодоларів майже подвоїлися. У жовтні 2023 року чисті доходи від нафти досягли $11,3 млрд, що становить 31% від загального доходу російського бюджету за місяць. Це рекордна цифра з травня 2022 року.

Тіньовий флот, який складається з внутрішніх і «тіньових» власників суден, перевіз понад 70% російської нафти протягом перших дев'яти місяців 2023 року, що дозволило москві зберегти контроль над своїм експортом і поступово підвищувати ціни.

За даними індійської митниці, цього року російська нафта коштувала в середньому $72 за барель до моменту потрапляння до Індії, що на $12 вище, ніж ціни на експорт у росії.

Дані Argus Media, використовувані для інформування про політику G7, також підтверджують розрив із березня цього року. З урахуванням обсягу експорту росії майже 3,5 млн барелів нафти на день, це означає, що приблизно $11 млрд спрямовано на невідомих торговців або транспортні компанії.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що США запровадили санкції проти ще трьох російських власників «тіньового флоту».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS