Міністерство юстиції США оголосило обвинувачення чотирьом російським військовим за воєнні злочини проти американця, який перебував в Україні під час російського вторгнення. Зазначається, що висунення звинувачення стало першим прецедентом після прийняття відповідного закону.
Джерело. Про це повідомляє Голос Америки з посиланням на генерального прокурора США Мерріка Гарланда і міністерство юстиції США.
Американець, чиє ім'я не розкривається, жив на Херсонщині у селі Милове зі своєю дружиною-українкою із 2021 року.
Слідство підозрює у вчиненні цих злочинів чотирьох російських військових – офіцерів Сурена Мкртчана і Дмітрія Будніка, а також двох солдатів Валерія та Назара (прізвища не вказано – ред.).
«Після того, як російські війська вдерлися в Милове, потерпілого викрали з дому троє фігурантів – Мкртчян, який був одним із командирів, і Валерій і Назар, нижчі за рангом солдати – та їхні співучасники”, – розповів генеральний прокурор та міністр юстиції США Меррік Гарланд під час пресконференції в Міністерстві юстиції.
“Під час викрадення, як ми стверджуємо, обвинувачені кинули жертву на землю, коли він був голим, зв'язали йому руки за спиною, направили йому в голову пістолет і били його ногами, кулаками та прикладами своїх пістолетів», – додав він.
Гарланд розповів, що, як вважає Мін'юст, американця загнали у в'язницю, а під час допиту його катували.
«Били, знову ж таки, пістолетом. Вони били його кулаками в груди та живіт. Вони погрожували розстрілом. З нього зняли одяг і фотографували. Один із змовників погрожував йому сексуальним насильством. А під час допиту, коли відповіді потерпілого не задовольнили підсудних, ми стверджуємо, що Буднік, який також був командиром, погрожував потерпілому смертю і питав про його останнє слово», – додав міністр юстиції США.
«Ці звинувачення проти чотирьох пов'язаних з росією військовослужбовців є першими кримінальними звинуваченнями Міністерства юстиції згідно зі статутом США про воєнні злочини. Вони також є важливим кроком до відповідальності за незаконну війну російського режиму в Україні. Наша робота ще далека від завершення», – підкреслив Гарланд.
Американський уряд твердить, що жертва не брав участі у бойових діях в Україні, а через те вважається «захищеною особою» відповідно до міжнародного гуманітарного права.
У розслідуванні, що тривало рік, взяли участь ФБР та Міністерство з внутрішньої безпеки США.
Відповідаючи на запитання журналістів, Гарланд сказав, що це перша, але не остання справа щодо воєнних злочинів, скоєних росіянами, про яку Мін'юст США планує оголосити найближчим часом.