Група німецьких дослідників, які відстежують міжнародну підтримку України, підрахували, що восени 2023 року обсяги оголошеної допомоги порівняно з осінню минулого року зменшилися і вказують на затримки рішень про довгострокову підтримку від США та ЄС, передає Голос Америки.
Останні дані підтверджують, що найбільше допомоги Україні – військової, фінансової та гуманітарної, надають держави Європи та установи ЄС, але США є головним джерелом зброї.
Дослідники Кільського інституту світової економіки, які збирають оприлюднені офіційні дані, зауважують, що за час між серпнем та жовтнем 2023 року з відстежуваних понад 40 країн-донорів лише 20 оголосили про нові транші допомоги Україні, і що обсяги були на майже 90% менші у порівнянні з цим періодом 2022 року.
Вони підкреслюють, що зараз Україна отримує допомогу в межах раніше оголошених багаторічних програм, але вказують на непевність щодо майбутнього.
«Цифри підтверджують враження, що в минулі місяці донори більше вагалися. Україна щораз більше залежить від вузького кола донорів, які надають суттєву допомогу – це зокрема Німеччина, США та країни Північної Європи», – сказав директор дослідницького центру Кільського інституту Крістофер Требеш, який очолює дослідження.
Він зауважив, що «з огляду на непевність щодо подальшої допомоги від США Україна може лише сподіватися, що ЄС нарешті схвалить давно оголошене виділення допомоги на 50 млрд євро. Подальші затримки очевидно посилюватимуть позицію путіна».
Окрім США і Німеччини найбільшими надавачами військової допомоги Україні дослідники називають Велику Британію, Норвегію, Данію, Польщу, Нідерланди, Канаду, Швецію і Фінляндію.
В перерахунку відповідно до розміру ВВП найщедрішими донорами допомоги України дослідники визначили Литву, Естонію, Норвегію, Данію, Латвію, Словаччину, Польщу, Нідерланди, Фінляндію та Чехію.
Бекграунд. Нагадаємо, представник Ради з нацбезпеки Джон Кірбі заявив, що США вчора передали «один з останніх» пакетів допомоги Україні.