Конституційний суд Польщі оголосив незаконним рішення Суду Євросоюзу, який зобов'язав владу країни сплачувати щоденний штраф у зв'язку зі спірною судовою реформою та недотриманням екологічних норм при видобутку бурого вугілля. Постанова Суду ЄС «суперечить польській Конституції», ухвалив суд у понеділок, 11 грудня, передає Deutsche Welle.
Конституційний суд Польщі знаходиться під контролем правлячої консервативної партії «Право і справедливість» (PiS), яка, попри поразку на нещодавніх парламентських виборах, залишається при владі.
11 грудня польський сейм проголосує з питання довіри уряду на чолі з чинним прем'єр-міністром Польщі Матеушем Моравецким. Якщо прем'єру буде оголошено недовіру, опозиція на чолі з Дональдом Туском зможе розпочати формування нового уряду.
У жовтні 2021 року Суд Євросоюзу в Люксембурзі зобов'язав Польщу сплачувати щоденний штраф у розмірі 1 млн євро.
Це було спричинено відмовою Варшави виконувати рішення суду ЄС щодо реформи польської судової системи. Штраф був обґрунтований необхідністю уникнути «серйозної та непоправної шкоди правопорядку ЄС, а також цінностям, на яких заснований Союз».
Серед іншого йшлося про необхідність припинити діяльність дисциплінарної палати Верховного суду, створеної у Польщі у 2018 році з ініціативи партії «Право та справедливість». Реформа фактично наділила уряд правом призначати та відправляти у відставку суддів.
У червні 2022 року президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про судову реформу, відповідно до яких дисциплінарну палату Верховного суду було скасовано. Однак замість неї було створено інший орган – Професійну палату відповідальності, 11 членів якої призначаються президентом. Критики правлячої польської партії визнали реформу поверховою.
Крім того, у вересні 2021 року суд ЄС ухвалив рішення, відповідно до якого Польща має виплачувати Євросоюзу по 500 тисяч євро за кожен день невиконання ухвали суду про припинення видобутку вугілля в кар'єрі «Турів», розташованому поблизу Чехії та німецької федеральної землі Саксонія.