Кліматичний саміт СОР28 у Дубаї, який мав завершитися сьогодні об 11-й ранку (8.00 за Києвом), продовжено на невизначений термін.
Що стало «каменем спотикання»? Учасникам досі не вдалося узгодити підсумковий документ у частині найважливішого його положення – відмови від викопних видів палива, тобто вугілля, нафти й газу. Це перший такий випадок в історії кліматичної конференції.
Пом'якшений варіант 21-сторінкового підсумкового документа, який було запропоновано до підписання, не містить цієї тези – лише розпливчасте формулювання про прагнення обмежити використання вуглеводнів «з метою досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року або близько цього терміну». Атомна енергетика згадана як шлях скорочення викидів поряд з відновлюваною.
Що не так із документом? Жодних конкретних зобов'язань документ не накладає, щодо кліматичних заходів національних політик використовується формулювання «можуть». Найбільш конкретне рішення у цьому контексті – відмова від субсидій для вуглеводнів.
Цей формат не був підтриманий основними апологетами «зеленого» порядку денного – насамперед Євросоюзом та США. Також активну позицію займає Німеччина. Голова МЗС ФРН Анналена Бербок назвала цей документ «таким, що викликає розчарування» та «неприйнятним».
На протилежному фланзі – очікувано члени ОПЕК. Найактивнішою серед них є Саудівська Аравія. Представники останньої заявили, що підсумкове рішення «має працювати на всіх» і бути змістовним, щоб «відповідати інтересам кожної країни в цій залі, а не одних на шкоду іншим».
На якому етапі зараз перемовини? Вони тривали всю попередню ніч, новий варіант підсумкової заяви поспіхом переписується у спробі задовольнити всі сторони.
Наразі в Експо-сіті, де проходить COP28, порожньо, оскільки офіційну програму завершено, проте сама конференція не закрита.