Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект про заборону імпорту російського урану для ядерного палива атомних електростанцій. Він запрацює через 90 днів після набуття чинності законом, пише The Hill.
Законопроект ще має пройти через Сенат США, і його має підписати президент Джо Байден. За даними видання, все ще неясно, чи вистачить часу для голосування з цього питання до кінця року.
За даними Управління енергетичної інформації (EIA) США, більшість урану, що використовується на американських атомних електростанціях, імпортується. Так, близько 12% цього імпорту 2022 року надійшло з росії, з Канади було імпортовано 27%, з Казахстану – 25%. За даними EIA, цього року США виробили близько 5% урану, що використовується всередині країни.
США заборонили імпорт російської нафти після вторгнення росії в Україну та разом з іншими західними країнами запровадили обмеження на експорт нафти та нафтопродуктів морським шляхом. Проте імпорт урану заборонено не було.
Конгресумен, член палати представників від Республіканської партії Кеті Макморріс Роджерс заявила, що одна з найсерйозніших загроз безпеці, з якими США стикається зараз, – це залежність від постачання росією ядерного палива для атомного флоту. За її словами, війна в Україні загострила цю проблему.
США закуповували уран у росії через демпінг «Росатому», який не хотів, щоб простоювали надлишкові потужності, що залишилися з часів СРСР. Також Сполучені Штати дбали про свою природу, оскільки при видобутку руди та збагаченні залишаються радіоактивні відходи – усі вони зберігаються у росії. Тепер же США, можливо, доведеться зайнятися збагаченням самим, пояснив у коментарі The Insider Андрєй Ожаровський, інженер-фізик, експерт програми «Безпека радіоактивних відходів».
“США весь цей час купували уран у росії через демпінг. США не ставляться до енергоносіїв як до політичної зброї. Закуповують у багатьох, купують де вигідно, а «Росатом» демпінгує. Це ринок – немає бажання купити в одного продавця – куплять в іншого.
рф постачала уран, видобутий у Краснокаменську, Курганській області чи Бурятії і, що важливо, «послуги» з очищення уранової руди та збагачення урану – обидві операції дуже брудні, а в результаті утворюється велика кількість радіоактивних відходів. Це одна із причин, чому США не хочуть самі на своїй території ні добувати, ні збагачувати уран – бережуть свою природу”, – зазначив експерт.
“Казахстан, Узбекистан і Австралія постачають природний, збагачений уран – вони не мають потужностей зі збагачення. А у «Росатому» є». Тепер, мабуть, США самим доведеться зайнятися збагаченням”, – додав він.
У законопроекті передбачені винятки, що дозволяють імпортувати незбагачений уран із росії, якщо міністр енергетики США визначить, що немає альтернативного джерела постачання для експлуатації ядерних реакторів, або якщо постачання відповідають національним інтересам США.