Канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив на захист використаного з його ініціативи процедурного прийому, завдяки якому країни ЄС змогли ухвалити рішення про початок переговорів про вступ України до Євросоюзу.
«Я не називав би це хитрощами. Це рішення, яке ми одностайно ухвалили згідно з нашими правилами. Але це не те, що слід робити кожного разу», – сказав Шольц на прес-конференції за підсумками саміту ЄС у Брюсселі.
Джерело. Про це пише DW.
Суперечка про необхідність розпочати переговори про вступ України до ЄС вважалася до початку саміту безвихідною, оскільки прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виступив проти такого рішення.
Олаф Шольц у якості вирішення конфліктної ситуації запропонував Орбану залишити зал засідань саміту, щоб дозволити решті глав держав досягти необхідного консенсусу. Це дозволило Орбану залишитися на своїй позиції, але не блокувати рішення про початок переговорів.
Коли Орбан вийшов із зали, решта 26 країн проголосувала за початок переговорів із Києвом.
Виконувач обов'язків прем'єр-міністра Нідерландів Марк Рютте назвав ідею Шольца «геніальною».
Данія у свою чергу повідомила, що йшлося аж ніяк не про «кавову паузу» для Орбана, як описували цю ситуацію деякі ЗМІ, просто угорський прем'єр захотів вийти в туалет.
Олаф Шольц на прес-конференції заявив, що його ініціатива була «пропозицією допомоги» Орбану.
«Консенсус і компроміси не сходять з неба, як Святий Дух, вони мають бути узгоджені», – наголосив канцлер.
Орбан відразу після рішення щодо України, прийнятого за його відсутності, знову висловився категорично проти початку переговорів щодо вступу України до ЄС.
«Це абсолютно нерозумне, ірраціональне та неправильне рішення – розпочинати переговори з Україною в таких умовах», – заявив Орбан. Він також заблокував виділення Україні нового пакету багатомільярдної військової допомоги.
Проте Шольц назвав підсумки грудневого саміту ЄС у Брюсселі «дуже сильним сигналом рішучості Євросоюзу» для кремля.
«Я впевнений, що в кремлі ніхто не має ілюзій. Рішення виділити Україні необхідні фінансові кошти буде прийнято. 26 країн ЄС вже дійшли згоди, а 27 країні особливо нічого протиставити цьому взаєморозумінню», – пояснив канцлер ФРН.
Президент Франції Еммануель Макрон після закінчення саміту заявив, що він очікує, що Орбан «виконає свої зобов'язання, поводитиметься як європеєць і не буде використовувати політичний прогрес як засіб тиску».
Бекграунд. Нагадаємо, напередодні лідери Євросоюзу на саміті в Брюсселі схвалили рекомендацію Європейської комісії про відкриття переговорів із Україною та Молдовою про вступ до блоку.