NASA Harvest опублікувала супутникові дані та оцінку низки сільськогосподарських змінних, зокрема посівних площ, зібраного врожаю та пошкодження українських сільськогосподарських угідь .
Про це йдеться у повідомленні NASA Harvest.
Крім того, супутникові знімки дозволили NASA Harvest стати єдиною організацією, яка наразі кількісно оцінює вплив війни на сільське господарство на окупованих росією територіях, які містять критично важливі орні землі для глобальної продовольчої безпеки та стабільності аграрного ринку.
Супутниковий аналіз NASA Harvest виявив продуктивний (відносно високоврожайний) сезон у Чорноморському регіоні, значною мірою завдяки винятково сприятливій погоді.
Незважаючи на загальне скорочення посівних площ через війну, у сезоні 2023 року спостерігалося зростання врожайності та виробництва порівняно з 2022 роком як пшениці, так і соняшнику – двох основних експортних культур в Україні. Однак значна частина цієї продукції була зібрана на окупованих росією територіях.
Доктор Інбал Беккер-Решеф, директор із питань врожаю NASA, пояснює: «Якщо розглядати це в перспективі, то кількість пшениці, зібраної на окупованих росією територіях у 2023 році, 6,42 млн тонн, перевищує врожай, зібраний у штаті Канзас у 2023 році, який є другим за величиною виробником пшениці в США, або еквівалентний приблизно 55% загального імпорту пшениці Єгипту, найбільшого світового імпортера пшениці».
Це означає, що, незважаючи на зростання врожайності, як Україна, так і світові ринки втрачають економічні та продовольчі переваги цього врожайного сезону. Значний брак прозорості та інформації щодо рослинництва на окупованих росією територіях викликає глобальне занепокоєння, враховуючи величезні врожаї в цих регіонах.
За попередніми оцінками програми NASA Harvest, від початку війни від 2,1 млн га до 2,8 млн га сільськогосподарських угідь були покинуті внаслідок бойових дій. Ці покинуті поля становлять від 6,5 до 8,5% від загальної площі орних земель України, і не дивно, що вони розташовані вздовж лінії фронту. Крім того, за оцінками NASA Harvest, лише цього року Україна зазнала майже $2 млрд економічних збитків через втрату врожаю на полях, які вже встигли засіяти, і що ці втрачені врожаї могли б прогодувати 25 млн людей протягом цілого року.
Крім того, зменшення посівних площ у 2023 році проти аналогічного періоду минулого року означає, що фермери не змогли засіяти майже стільки ж культур, скільки було засіяно під час війни. Типи культур, які фермери висівають, також змінилися в контексті війни. Наприклад, на окупованих територіях ми спостерігаємо значне збільшення посівів озимих культур, а також пропорційне збільшення площ під соняшником (продуктивна товарна культура, яка потребує менших витрат ресурсів та енергії), а також перехід до посівів ріпаку на підконтрольних територіях, де вирощують озимі культури.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що з портів Великої Одеси вийшло ще 6 суден із 231 000 тонн агропродукції.