Китай таємно відновлює стару закриту військову базу для ядерних випробувань

Вибухи в глибоких шахтах можуть прискорити розробку нових типів ядерної зброї

фото The New York Times

На північному заході Китаю на полігоні біля озера Лобнор у Синцзянь-Уйгурському автономному районі, де 1964 року було проведено перші підземні ядерні випробування, бурова установка пробурила глибоку вертикальну шахту, яка, за оцінками, сягає в глибину як мінімум на півкілометра.

Як пише The New York Times, на даний момент це переконливе свідчення того, що Пекін розглядає можливість випробування ядерної зброї нового покоління, яка могла б підвищити смертоносність його ракетних сил.

Свідчення появи нових свердловин, зокрема супутникові знімки, виявив Ренні Бабіарз, колишній аналітик Національного агентства геопросторової розвідки підрозділу Пентагону.

«Усі факти вказують на те, що Китай веде підготовку, яка дозволить йому відновити ядерні випробування», – заявив експерт з ядерної енергії з Фонду Карнегі за міжнародний мир Тонг Чжао.

Експерт із супутникової розвідки, а також із ядерної програми Пекіна, доктор Бабіарц стверджує, що вибухи в глибоких шахтах можуть прискорити вдосконалення нових типів ядерної зброї для арсеналу країни, що швидко росте.

Незалежні експерти, які вивчили супутникові знімки та аналіз доктора Бабіарца, поділяють його побоювання.

Видання зазначає, що протягом багатьох років звіти уряду США та незалежні експерти висловлювали невиразне занепокоєння з приводу старої бази Лобнор. Звіти вказують на можливу підготовку до цілорічних операцій та на відсутність прозорості.

Дії Китаю, поряд з діями інших ядерних держав, можуть підірвати глобальну заборону на випробування, запроваджену 1996 року.

Це відбувається в один із найчутливіших моментів у відносинах між США та Китаєм, зазначає видання.

Президент США Джо Байден заявив, що намагається «стабілізувати» все більш спірні відносини, і прагнув досягти певних домовленостей на зустрічі на найвищому рівні минулого місяця з Сі Цзіньпіном, лідером Китаю.

Бекграунд. Між тим стало відомо, що Китай просить Україну негайно прибрати його державну будкомпанію China Railway Construction Corporation із переліку міжнародних спонсорів війни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS