Уряд Анголи вимагає від російської групи компанії (ГК) «Алроса» вийти з проєкту з видобутку алмазів на руднику Катока у зв'язку із санкціями Заходу.
Джерело. Про це повідомляє The Moscow Times з посиланням на Expansao.
Розробкою родовища займається підприємство Sociedade Mineira de Catoca, 41% якого належить ангольській національній компанії Endiama. «Алроса» володіє аналогічною часткою. Ще 18% акцій утримує міжнародний холдинг LL International Holding B.V.
За інформацією газети, влада Анголи вже кілька місяців намагається позбутися російської компанії в спільному капіталі підприємства, оскільки добуті ним алмази стали «токсичними» для продажу. Президент Endiama Ганга Джуніор заявив, що присутність «Алроси» підриває авторитет розробника родовища на міжнародному ринку, а багато банків відмовляються від роботи з ними через таку співпрацю.
Російська компанія висловила готовність залишити проєкт, але лише за умови грошової компенсації за вкладені інвестиції. Однак Луанда виключила можливість виплат, зазначивши, що копальня є «спадщиною Анголи» і тому країна нічого нікому не винна, а «Алроса» зобов'язана піти «негайно і без будь-яких вимог».
У середині січня Ангола відправила делегацію в Дубай для зустрічі з представниками російської влади в черговій спробі розблокувати угоду. Як один із варіантів розглядається відхід «Алроси» з країни з гарантією повернення після зняття санкцій у майбутньому. Однак москва ставиться до такої пропозиції з підозрою з огляду на зближення Анголи зі США.
Катока займає четверте у світі за обсягом покладів. У 2019 році запаси копальні оцінювалися в 120 млн карат. Щороку в Катоці видобувається близько 6,8 млн карат алмазів.
Євросоюз вніс «Алросу», а також її генерального директора Павла Мариничева до чорного списку 3 січня. Це сталося на тлі заборони на імпорт російських алмазів, яка була введена в рамках 12-го пакету санкцій і почала діяти з 1 січня. В Анголі «Алроса» працювала з 1992 року.