Дві ґрантові програми «Культура. Регіони» та «Відновлення культурно-мистецької діяльності» пропонує для місцевих громад Український культурний фонд. Про це повідомляється на сайті U-LEAD.
Мета програми «Культура. Регіони» – сприяння міжкультурному діалогу представників різних етносів України, популяризації історії та культури корінних народів України, посиленню культурної привабливості регіонів завдяки стимулюванню місцевого культурного розвитку громад, у тому числі й у регіонах, постраждалих від російської агресії. Серед цілей програми зазначається, зокрема, підвищення спроможності громад до генерування конкурентоспроможних культурних продуктів, націлених на місцевий розвиток. Протягом року УКФ планує надати ґранти за цією програмою на загальну суму майже 28 млн грн.
До цієї програми входять три ґрантові напрями: «Локальна культура», «Культура корінних народів Криму», «Реінтеграція культурою». Заявки на конкурс прийматимуться до 29 лютого 2024 року.
«Відновлення культурно-мистецької діяльності» має на меті, зокрема, стимулювати проєкти для митців і культурних інституцій, що постраждали від російської агресії. Адже, за словами представників УКФ, завдяки культурним проєктам українське суспільство під час війни здатне не лише застосувати культуротворчий потенціал, а й стати основою повоєнної відбудови держави. Кінцевий термін подачі на конкурс – 19 лютого 2024 року.
У рамках програми розігруються ґранти від 400 тисяч до 1 млн гривень. Пріоритетними вважаються заявки, спрямовані на підтримку митців та культурних інституцій що постраждали від російської агресії; підтримку культурно-мистецьких проєктів на тему війни, яку росія розв'язала проти України, зокрема проблемних питань постраждалих від війни українців, а також на підтримку культурно-мистецьких проєктів, які сприяють зміцненню морального духу українців і єднанню світової спільноти проти російської військової та культурної експансії.
Водночас радниця з децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Чернігівській області Людмила Чабак зазначила, що тема проєктної діяльності викликає у громад зацікавленість, але вони не завжди мають фахівців, які можуть написати якісну проєктну заявку. За її словами, для отримання додаткових можливостей громадам потрібно опановувати навички роботи з проєктами, і «саме тому, Програма U-LEAD надає всім зацікавленим громадам необхідну інформацію щодо роботи з проєктними заяками».
Так, у 2024 році U-LEAD готує для громад низку інформаційних сесій щодо грантових програм та конкурсів. «Наша мета – зосередити увагу органів місцевого самоврядування на особливостях підготовки проєктних пропозицій. Ми готуємо до запуску і комплексні навчальні програми – програму підтримки зі створення проєктного офісу у громадах, і вже традиційні «Кроки для спеціалістів з управління проєктним циклом», – повідомила Наталія Зайцева, проєктна менеджерка Відділу регіональної діяльності U-LEAD.
Нагадаємо: «U-LEAD з Європою» – це програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку, яка спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією. Мета – зміцнення місцевого самоврядування, його набуття прозорості, підзвітності та ефективності.