Euroclear виступив проти плану G7 використати заморожені активи рф як заставу для українського кредиту – FT

У бельгійському інвестиційному фонді знаходиться $191 млрд із $260 млрд заморожених активів російського Центробанку

Фото: Euroclear

Інвестфонд Euroclear попередив, що план G7 використати заморожені активи росії як заставу для випуску боргових зобов'язань для України створить ризики для фінансової стабільності Європи.

Про це пише  Financial Times.

Лів Мострі, виконавча директорка брюссельського центрального депозитарію цінних паперів, заявила, що план, який обговорюється, буде «досить близьким до непрямого арешту» активів і поставить компанію під загрозу судових позовів.

Euroclear тримає майже 191 млрд євро, що належать російському центральному банку, більшу частину з 260 млрд євро суверенних активів, іммобілізованих за кордоном після повномасштабного вторгнення москви в Україну в лютому 2022 року.

Мострі застерегла від пропозиції, висунутої Бельгією як компроміс між наполегливим прагненням США заарештувати відповідні активи та більш неохочою позицією Європи. Компроміс передбачав би використання активів як застави для залучення боргу та примушення росії виплатити його пізніше, або, якщо вона цього не зробить, конфіскацію активів.

«Використання активів, які вам не належать, як заставу дуже схоже на непрямий арешт або зобов'язання щодо майбутнього арешту, що може мати такий самий вплив на ринки, як і прямий арешт», – сказала Мострі, додавши, що це також може призвести до судових позовів проти Euroclear. 

«Ми не розуміємо, як центральний російський банк може просто прийняти те, що активи були арештовані та що зобов'язання Euroclear перед ним припинили своє існування», – зауважила вона.

«Я вірю, що розсудливий, раціональний підхід візьме гору, – зазначила Мострі. – Коли ми приходимо до логіки арешту активів... тоді ви бачите, що довіра до системи Euroclear, довіра до європейських ринків капіталу, довіра до євро як до валюти суттєво постраждала».

США виступають за арешт основних активів на користь України, але Німеччина, Франція та Італія виступають проти, зазначаючи, що суверенні активи мають імунітет згідно з міжнародним правом. Вони та Європейський центральний банк застерігали, що цей крок може підірвати євро, припускаючи, що активи, які зберігаються в євро, можуть бути небезпечними.

«Ми мусимо бути дуже уважними до привабливості євро та європейських ринків капіталу для міжнародних інвесторів», – сказала Мострі.

Однак виконавчий директор більш прихильно поставився до окремих планів ЄС щодо використання прибутків, отриманих від цих активів, для допомоги Україні, вважаючи цей крок менш ризикованим, оскільки Euroclear не виплачує відсотки клієнтам, а прибутки «юридично належать Euroclear».

Бекграунд. Раніше Mind писав, що ЄС та G7 розглядають можливість використання заморожених активів рф як заставу для відновлення України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS