У тісній співпраці з громадським сектором. Керівники закарпатських громад обговорили перспективи нових розвиткових проєктів

U-LEAD допомагає шукати донорів та консультує з питань проєктного підходу

Використано фото U-LEAD та сервіс Canva

Понад 20 голів громад Закарпаття зустрілися на майданчику регіонального офісу «U-LEAD з Європою» з метою обміну досвідом з реалізації проєктів та пошуку джерел фінансування. Участь у заході також взяли представники влади та громадських організацій Закарпатської області, які обговорили разом з керівництвом органів місцевого самоврядування пошук партнерів для спільних ініціатив, ґранти та конкурсні пропозиції. Окремою темою стало створення проєктних відділів як невід’ємної частини структури місцевої ради, адже щоб ініціативи працювали потрібно забезпечити їх результативність та своєчасність виконання, впровадивши проєктний підхід, – повідомляє Програма U-LEAD з Європою» на офіційному сайті.

За словами керівника регіонального офісу U-LEAD на Закарпатті Павла Логвінова, захід було проведено у відповідь на постійні запити від громад щодо залучення міжнародних фондів для розвитку територій та проблематику проєктної роботи. «Очільникам громад важливо мати конкретне бачення галузей та пріоритетів, які потребують розвитку та сприятимуть підвищенню спроможності громади, а також розуміти важливість взаємодії з інституціями громадського сектору, що можуть посилити громади», – зазначив експерт.

Заступник керівника відділу регіональної діяльності Програми Микола Сюсько розповів про підтримку громад для підвищення рівня ефективності проєктної діяльності. Зокрема, експерти U-LEAD формують базу міжнародних та вітчизняних фондів, які фінансують проєктні ініціативи громад, а також перелік організацій громадського сектора із зазначенням їхнього досвіду, контактів та галузевого напрямку діяльності. Це пришвидшує та значно полегшує для громад створення нових партнерств та реалізацію ініціатив.

Крім того експерти U-LEAD надають консультативну підтримку під час написання проєктних заявок. Але ініціатива має виходити від громади. Так, цими можливостями вже скористалися Колочавська і Великолучківська сільські громади, які створили проєктнв відділи та вже мають досвід реалізації проєктів. Їхні очільники поділилися з колегами особливостями вимог міжнародних донорів, зокрема щодо необхідності залучення громадськості.

Своєю чергою голова ГО «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» Леся Лойко розповіла про найбільш ефективні моделі співпраці громадськості з місцевим самоврядуванням, зокрема про повне партнерство, коли громадська організація здійснює проєкт на користь громади і самотужки виконує менеджмент проєкту. «Ґранти – це хороший інструмент для вирішення проблем громади. Важливо аби в штаті була посада проєктного менеджера та особа, відповідальна за виконання проєктів. Важливо інформувати депутатів і мешканців про ініціативи та їх співфінансування. Корисно об'єднуватися із сусідніми громадами для залучення кращих інвестицій. Процес реалізації проєктів має бути прозорим, зрозумілим та відкритим», – розповіла представниця громадського сектору.

Прикладом такої взаємодії стала реалізація у 2023 році за підтримки Програми U-LEAD проєкту з впровадження локальної мережі відновлювальної енергетики для Дубівської громади. Джерело фінансування – ґрант на суму понад 1,5 млн гривень, який виграла громадська організація «Екосфера». Як повідомив голова Дубівської громади Денис Каганець, зараз вони працюють над розробкою понад десяти проєктів.

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. «U-LEAD з Європою» ставить собі за мету у 2024 році допомогти громадам напрацювати 25 якісних проєктів з розвитку, які будуть профінансовані в рамках Програми.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS