Експерти Міністерства фінансів США підбили підсумки другого етапу прайс-кепів на російську нафту. Їхні оновлені висновки свідчать про те, що ліміт ціни, запроваджений західною коаліцією 2022 року, змушує російські компанії продавати нафту за нижчими цінами, і це обмежує їхні доходи. Водночас американські чиновники визнають, що рф продовжує фінансувати організацію схем за участі «дружніх країн» для обходу санкцій.
«Минуло два роки невиправданого й незаконного повномасштабного вторгнення владіміра путіна в Україну. Російська нафта є основним джерелом прибутку кремля для фінансування свого варварського вторгнення. Сполучені Штати та міжнародна коаліція, яка виступає проти росії, залишаються відданими зменшенню прибутків путіна», – зазначають аналітики американського Мінфіну.
Водночас, вказують аналітики, «просте прагнення припинити потік російської нафти матиме серйозні наслідки для світової економіки – позбавить енергоносіїв країн, що розвиваються, і підніме світові ціни на нафту». Тому 2022 року вони вирішили запровадити новий механізм у вигляді обмеження цін на російську нафту, намагаючись скоротити доходи від цієї торгівлі.
Як посилювалися обмеження? У жовтні 2023 року антипутінська коаліція запустила другий етап обмеження ціни з двостороннім підходом. Крім прайс-кепу, він передбачив посилення контролю за дотриманням санкцій. Це збільшило витрати кремля на організацію «тіньових» експортних операцій.
Ось три ключові висновки, яких дійшли аналітики Мінфіну США:
Чи має це все якийсь сенс та вплив? «Звісно, невизначеність і непрозорість на ринку нафти є високою… росія продовжує інвестувати гроші, щоб уникнути санкцій. Але… важливо визнати, що єдність коаліції та готовність застосовувати креативні політичні рішення мають значення: нафта утримується на ринку, одночасно обмежуючи прибутки путіна», – підсумували в американському Мінфіні.
Допомагають західним партнерам посилювати антиросійські санкції і українські військові, атакуючи дронами нафтопереробні заводи на території країни-агресора. Це сприяє обмеженню виробництва пального для забезпечення армії рф.
Взимку 2022–2023 років росія атакувала українську електроенергетику. Метою були вразливі трансформатори українських електростанцій. Ворог розраховував на те, що Україна не зможе досить швидко ремонтувати й замінювати необхідне обладнання, тому країну накриє блекаут. Спочатку ці атаки дійсно викликали велике занепокоєння, але в підсумку виявилися неефективними. Україна змогла не тільки отримати достатньо обладнання на заміну, а й організувати захист енергосистеми.