Фонд держмайна (ФДМУ) отримав в управління акції Запорізького виробничого алюмінієвого комбінату, які раніше належали російському олігарху Олегу Дерипасці.
Про це повідомив голова ФДМ Віталій Коваль.
«В управління Фонду перейшла частина акцій заводу, якими мав право розпоряджатися російський олігарх Дерипаска. Вищий антикорупційний суд передав нам 29,54% від акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат».
Раніше у фонді були 68% акцій підприємства, тепер частка збільшилася до 97,5%.
ЗАлК – єдиний виробник алюмінію в Україні.
Бекграунд. Нагадаємо: у 2001 році 68% акцій комбінату придбала компанія «АвтоВаз-Інвест». 2006 року новим власником цього активу стала компанія Velbay holdings limited, яка підконтрольна російському «Русалу» олігарха Олєга Дерипаски. Пізніше йому вдалося придбати ще 29,5% акцій комбінату. Внаслідок цього олігарх країни-терориста отримав контроль над 97,5% акцій ЗАлКу.
У 2015 році Україна через суд повернула 68% комбінату в державну власність і передала їх в управління Фонду держмайна. Решту акцій – 29,5% – у лютому 2023 року стягнув у дохід держави Вищий антикорупційний суд за позовом Мін'юсту.
У фонді зазначають, що за 14 років колишні власники фактично розграбували підприємство й знищили унікальне виробництво первинного алюмінію. Раніше комбінат був єдиним в Україні виробником цієї продукції. Він мав потужності з виробництва первинного алюмінію обсягом понад 100 тис. тонн на рік.
Зараз основними джерелами доходу підприємства є здача майна в оренду та продаж активів і виробничих запасів. У 2022 році комбінат дістав збиток у розмірі 59,3 млн грн.