Економіка, екологія та людський капітал – три пріоритети стратегій розбудови сталих громад

Експерти, представники центральної і місцевої влади та «третього сектору» обговорили можливості Ukraine Facility для громад

Фото: U-LEAD

У Києві 8 березня проходить конференція «Розбудова сталих громад – Що для цього потрібно?». Організатором заходу виступила «U-LEAD з Європою» – програма співпраці між Європейським Союзом та його державами-членами Німеччиною, Данією, Польщею та Словенією, українськими органами влади й місцевими громадами.

Конференція відбувається у форматі практичного обговорення, яке покликане стимулювати плідну дискусію та співпрацю, спрямовану на прискорення відновлення України, між представниками українських громад та уряду з їхніми європейськими колегами, а також громадськими діячами й лідерами думок.

Економіка, екологія та людський капітал – три пріоритети стратегій розбудови сталих громад

На початку роботи конференції до учасників звернулась Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування:

«У липні 2022 року Верховна Рада розробила методичні рекомендації по розробці Програм комплексного відновлення територій територіальних громад. Експерти «U-LEAD з Європою» тоді долучалися до розробки цього законодавства та дуже допомогли».

За її інформацією, сьогодні 151 громада, що була деокупована та постраждала від війни, долучилася до розробки стратегічних документів на своєму рівні. Цей доробок згодом стане вихідною інформацією для оновленої містобудівної документації та для стратегій розвитку громад.

На думку Олени Шуляк, розробники на місцях на сьогодні мають враховувати так три аспекти.

Перший – економічний. Велика кількість підприємств закрилась, частина – релоковані, а хтось шукає нові інвестиційні можливості. Зараз громади, плануючи свою діяльність, мають сфокусуватися на тому, що вони можуть дати підприємцям і бізнесу. «Можливо, якісь логістичні пропозиції. Можливо, індустріальний парк. Можливо, допомогти з видобутком сировини, що стане основною для нового бізнесу», – зазначила народна депутатка.

Другий – людський капітал. На сьогодні демографія в нашій країні катастрофічна: понад 8 млн (20% населення) за кордоном, 6,5 млн – внутрішньо переміщені особи. «І ми до кінця не розуміємо, у якій громаді залишаться ці люди. Тож громади будуть конкурувати між собою за тих людей, які працюватимуть на підприємствах, які матимуть нові інвестиційні можливості», – наголосила Олена Шуляк.

Третій – екологія. На її думку, «найстрашніше, що може з нами статися: закопаємо сміття від будівельних руйнувань у ґрунти, на них побудуємо за новими стандартами садочок і розфарбуємо його в яскраві кольори. Але в садочок ніколи не підуть діти, бо не повернулися до України з батьками, які не мають тут роботи. Такої негативної картини ми допустити не можемо».

Економіка, екологія та людський капітал – три пріоритети стратегій розбудови сталих громад

Київський захід є частиною підготовки до конференції UkraineRecovery, що відбудеться 11–12 червня поточного року в Берліні. Участь Європи у житті територіальних громад України наразі є дуже великою. Про це нагадав Томаш Остропольський, спеціаліст із питань децентралізації та секторальних реформ Представництва ЄС в Україні.

«З погляду Європейського Союзу зараз нагальними ми бачимо два стратегічні процеси: збільшення ЄС та відновлення України. Щодо розширення Союзу, то у листопаді Європейська комісія оприлюднила першу доповідь щодо України як країни-кандидата. У ній багато уваги приділено важливості розвитку українських територіальних громад для вступу до ЄС. З мого досвіду ЄС вперше приділяє стільки уваги цьому питанню», – наголосив представник ЄС.

Він нагадав, що за відновлення України відповідає ухвалена програма Ukraine Facility, яка забезпечує фінансування для України на 50 млрд євро. У реалізації цієї програми застосовується так званий багаторівневий підхід, в основі якого лежить саме місцевий розвиток.

«Це все призводить нас до ключової тези – регіональна, місцева влада буде драйвером відновлення України на шляху до ЄС. На практичному рівні це означає, що ми маємо розвинути здібності громад, вивільнити їхній потенціал», – окреслив завдання Томаш Остропольський.

Він запевнив, що «Європейська комісія допоможе, надасть відчутну допомогу – як на стратегічному, так і на практичному рівні, через  свою флагманську програму «U-LEAD з Європою» та її регіональні офіси».

За словами представника ЄС, уже сьогодні U-LEAD допомагає 20 громадам підготувати 25 якісних проєктів відновлення у сфері освіти, охорони здоров’я, поводження з відходами, транспорту, водопостачання і водовідведення. Завдяки цій підтримці мешканці громад із різних гендерних і соціальних груп підготують повні аплікаційні форми та отримають розроблену проєктну документацію для подання на фінансування.

Своєю чергою під час обговорення Андрей Хорват, заступник директора Програми «U-LEAD з Європою» повідомив, що з 2016 року Програма підтримує підхід «знизу до верху», надаючи допомогу регіональним громадам у посиленні, розвитку та збільшенні можливостей для подальшого прогресу.

«У 2014–2015 році полісімейкери зробили розумну ставку на децентралізацію та посилення стійкості громад. Завдяки цьому українців уже неможливо перемогти», – наголосив Андрей Хорват.

Він додав, що наразі Україна перебуває в процесі змін – на різних рівнях і в різних форматах. «Ми в U-LEAD намагаємося допомагати. Для цього на локальному рівні нам потрібні численні гарні проєкти: інвестиційні проєкти з технічною документацією. І це має розвинутися до національного рівня. І тоді це стане частиною долучення до Європейського Союзу – вступу до клубу, в якому поділяються загальні цінності», – окреслив Андрей Хорват мету, яку ставить перед собою Програма «U-LEAD з Європою».

Конференція «Розбудова сталих громад – Що для цього потрібно?» має практичну мету поліпшення якості життя українців: завдяки участі спеціалістів «U-LEAD з Європою» збільшити здатність громад до розвитку, тим самим скорочуючи шлях України до членства в ЄС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS