Як допомогти українським громадам? Довіра до мудрості та чесний розподіл податків

Звернення Георга Мільбрадта, спеціального посланника уряду Німеччини в Україні

Під час панельної дискусії «Створення сильних інституцій», що відбулася в рамках організованої Програмою «U-LEAD з Європою» конференції «Розбудова сталих громад – Що для цього потрібно?», до учасників звернувся Георг Мільбрадт, спеціальний посланник уряду Німеччини в Україні з питань децентралізації, належного врядування та державної служби. У його резюме – посада міністра податків і зборів та посада прем’єр-міністра федеральної землі Саксонія, тож його знання щодо децентралізації та влади на місцях мають практичне походження. Їх він доповняє теоретичною базою, маючи науковий ступінь професора економіки.


Як допомогти українським громадам? Довіра до мудрості та чесний розподіл податків

На думку пана Мільбрадта, Україна обрала правильний шлях, зробивши ставку на децентралізацію. Адже саме це рішення максимально наблизило її до європейського майбутнього. І не політичного, а саме ідеологічного та соціального.

Європейський вибір

«Децентралізація є наріжним елементом європейської демократії, оскільки самовизначення людей відбувається через їхні громади. Один польський професор розповідав мені, що в населення його країни є «велика» Батьківщина – це власне Польща; а є і «мала» батьківщина – вона на рівні їхнього муніципалітету, їхньої громади. Тобто місця, де людина живе, звідки його коріння. І така багаторівнева самоідентифікація є дуже важливою.

З іншого боку, і муніципалітет є інституцією, що близька до людей, яка надає важливі та нагальні місцеві послуги. Це – перший відповідач на запити мешканців у випадку надзвичайної події та, на жаль, як ми дізналися, війни. Саме тут найкраще знають потреби місцевих і поточну ситуацію – саме так працює принцип субсидіарності», – вважає він.

На думку Георга Мільбрадта, громади відіграють ключову роль у вивченні, розумінні та впровадженні демократії. І рішення реформувати Україну зі стану радянського контролю «зверху донизу» на сучасний підхід «знизу доверху», свого часу стало важливим і по-справжньому наріжним для побудови сильної України.

Адже локальна самоврядна громада більше відгукується на локальні потреби, виклики та ідеї. Крім того, що важливо, саме вона є інструментом конкуренції, що призводить до поліпшення рівня надання послуг і загальної якості управління. Метод виборності, можливість порівняти із сусідами та вплинути на ухвалення майже кожного окремого рішення – запорука залученості населення, прозорості та відповідальності влади.

«Сильна громада є більш сталою громадою. Ще до повномасштабної війни, на початку впровадження реформи я чув сентенцію, що децентралізація призведе до сепаратизму. Сталося навпаки, і громади сприяли більшій солідаризації та згуртованості. А саме це й потрібно для сильної України», – вважає професор.

Розподіл податків як можливість прискореного відновлення громад

На думку професора, наразі – допоки в Україні триває війна – йтися про зміни шляхів фінансування не може. А от по закінченню війни фінансова ситуація громад має не лише відновитись, а й оновитися.

«Якщо ви хочете створити справжнє самоврядування, ви маєте створити сталу та надійну базу оподаткування, кошти з якої належатимуть громадам», – сказав він.

Зокрема, Георг Мільбрадт, радить змінити в майбутньому систему розподілу ПДФО (податку на доходи фізичних осіб). Частина цього податку мала б збиратися напряму на місцях. Нині податок збирає держава та повертає його частину в місцеві бюджети, що є не дуже ефективним.

«Основним завданням місцевої влади є надання послуг місцевому населенню. Після війни, враховуючи процеси відновлення, саме місцева влада найматиме людей на роботу – прибирати, розбирати завали та будувати й наводити лад. Відповідно основну частину рішень щодо відновлення будуть ухвалювати на місцях, як і шукати кошти для оплати виконання цих рішень. Треба розуміти, що чесне розподілення ПДФО сприятиме швидкому та розумному відновленню», – пояснив свою позицію Георг Мільбрадт.

Конференція «Розбудова сталих громад – Що для цього потрібно?», яка відбулася 8 березня у Києві, мала практичну мету поліпшення якості життя українців: завдяки участі спеціалістів «U-LEAD з Європою» збільшити здатність громад до розвитку, тим самим скорочуючи шлях України до членства в ЄС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS