Рада попередньо схвалила грантову систему оплати навчання

Проєкт закону, зокрема, запроваджує реформу фінансування вищої освіти

Фото: ілюстративне

Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Мета проєкту закону – розширити інструменти державного фінансування вищої освіти через розвиток принципу співфінансування оплати навчання з боку держави та фізичних (юридичних) осіб і підвищити ефективність використання держресурсів.

У результаті протягом наступних п’яти років частка вступників, які можуть одержати повну або часткову державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання, має збільшитися на 40%.

Згідно з проєктом закону, розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної вступником спеціальності. Відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ – на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме за кошти фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит.

Передбачено, що державні гранти виплачуватимуть упродовж встановленого терміну навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції.

Документом також відводиться частина бюджетних місць для вразливих категорій вступників, згідно зі встановленими квотами. Зазначається, що правила розміщення державного замовлення в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти не зміняться.

Законопроєктом, зокрема, пропонується:

Якщо парламент ухвалить законопроєкт у цілому, нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що держава надасть 3,5 млрд грн мікрогрантів на започаткування та розширення малого бізнесу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS