США попросили владу України припинити атаки на російську енергетичну інфраструктуру, заявивши, що удари безпілотників по нафтопереробних заводах можуть призвести до зростання світових цін на нафту, а також спровокувати дії росії у відповідь.
Джерело. Про це пише The Financial Times з посиланням на три джерела, знайомі з перебігом обговорень.
Як уточнюють джерела, попередження з Вашингтона неодноразово надсилалися керівництву СБУ та Головного управління розвідки.
росія, попри санкції, залишається одним із найбільших у світі експортерів енергоносіїв, нагадує FT. Ціни на нафту цього року зросли приблизно на 15%, до $85 за барель, що призвело до зростання цін на пальне – саме в той момент, коли президент США Джо Байден розпочинає свою кампанію із переобрання, зазначає видання.
Крім того, Вашингтон стурбований тим, що росія, розлючена атаками на свої НПЗ, може перешкодити роботі об'єктів енергетичної інфраструктури, які є важливими для економіки західних країн.
Йдеться, зокрема, про трубу Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК), яким нафта з Казахстану надходить через росію на світовий ринок. Цей трубопровід, який москва вже ненадовго перекривала у 2022 році, використовують західні компанії, зокрема ExxonMobil та Chevron.
«Ми не заохочуємо атаки всередині росії», – прокоментував FT представник Ради національної безпеки США.
Пізніше радник глави офісу президента України Михайло Подоляк в ефірі телеканалу «Дождь» назвав неправдою повідомлення про тиск Вашингтона.
«Це фіктивна інформація. Ніхто після двох років повномасштабної війни не диктуватиме Україні умови ведення цієї війни. <...> У рамках міжнародного права Україна має право “знежирювати” російську армію, тобто руйнувати інструменти ведення війни. Паливо є базовим інструментом проведення військових операцій. Тому, звичайно, Україна руйнуватиме всю цю інфраструктуру забезпечення».
Бекграунд. Нагадаємо, ціна нафти Brent піднялася вище за $85 за барель вперше з листопада 2023 року. За даними експертів, це сталося після того, як Міжнародне енергетичне агентство знову підвищило прогнози попиту та заявило, що цього року ринки зіткнуться з дефіцитом пропозиції на тлі скорочення видобутку країнами ОПЕК+.