Дональд Туск: “Не хочу нікого лякати, але Європа не готова до великої війни”

Становище України сьогодні значно складніше, ніж рік тому, але водночас значно краще, ніж на початку війни, сказав він

фото DR

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск дав інтерв'ю європейським ЗМІ, в якому попередив, що Європа увійшла в «передвоєнний час» і якщо росія доб'ється перемоги над Україною, небезпека нависне над усім континентом.

«Не хочу нікого не лякати, але війна перестала бути поняттям, яке стосується минулого. Вона є цілком реальною, і вона почалася два роки тому», – сказав польський прем'єр.

Серед іншого Туск прокоментував твердження російської влади про те, що до нападу на московський «Крокус Сіті Холл» нібито причетна влада України.

Польський прем’єр заявив, що слова путіна про причетність України свідчать про його «явне бажання виправдати дедалі жорстокіші удари по цивільних цілях в Україні». Він нагадав, що цього тижня росія вперше вдарила по Києву гіперзвуковими ракетами протягом дня.

У своєму першому інтерв'ю після повернення на посаду прем'єр-міністра Польщі Туск закликав європейські уряди робити більше для зміцнення безпеки.

За його словами, незалежно від того, хто переможе на президентських виборах у США – Дональд Трамп чи Джо Байден, Європа стане більш вигідним партнером Вашингтона, якщо більше розраховуватиме на себе у питаннях оборони.

Європа не повинна повністю покладатися на США у питаннях безпеки, заявив Туск. Нещодавно він зустрічався з Джо Байденом у Білому домі.

При цьому ЄС загалом має бути психологічно готовим боротися за свою безпеку, сказав Туск.

Він розповів, що прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес попросив колег із держав ЄС уникати використання слова «війна» у заявах за підсумками саміту, щоб не лякати жителів Європи.

Як сказав Туск, він відповів Санчесу, що у його частині Європи війна вже не є абстрактним поняттям.

Коментуючи хід воєнних дій в Україні, він закликав посилити допомогу Києву та попередив, що наступні два роки війни вирішать усе: «Ми живемо у найкритичніший період після закінчення Другої світової війни».

Туск відмовився відповідати на поставлене йому питання про те, що станеться, якщо Київ зазнає поразки у війні.

«Нам потрібно відмовитись від способу мислення „що буде, якщо“. Нашим головним завданням має стати захист України від російського вторгнення та збереження України як незалежної та цілісної держави. Майбутнє України знаходиться в наших руках – я кажу не лише про Польщу, і навіть не про ЄС, а про Захід взагалі», – сказав Туск.

«Це від нас залежить, чи вдасться Україні уникнути песимістичних сценаріїв. Її становище сьогодні значно складніше, ніж рік тому, але водночас значно краще, ніж на початку війни, коли солдати путіна стояли у передмісті Києва», – додав він.

За його словами, не виключено, що європейським політикам потрібно буде сприймати війну в Україні в довгостроковій перспективі, і це означатиме, зокрема, що західні країни мають взяти на себе ще більше обов'язків щодо Києва.

«У наших інтересах зберегти Україну в якнайкращому стані. У Польщі це знають усі і обговоренню це не підлягає», – резюмував він.

Бекграунд. Як повідомлялося, Макрон, Шольц і Туск домовилися купувати озброєння для України від доходів з російських заморожених активів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS