У Гаазі у вівторок, 2 квітня, офіційно відкрили процес подання заявок про завдані російськими військами матеріальні збитки в Україні. Спеціально створений для цього міжнародний реєстр – це перший крок до отримання компенсації та відновлення України, передає DW.
На початковому етапі зареєструвати збитки у міжнародному реєстрі зможуть українці, чиє житло було знищено внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну. Це перша із 44 категорій, передбачених реєстром, повідомив його виконавчий директор Маркіян Ключковський у Гаазі на конференції з відновлення правосуддя в Україні.
Решта категорій постраждалих громадян має отримати можливість подати заявку до кінця 2024 року, пообіцяв він.
За словами заступниці міністра юстиції України Ірини Мудрої, заявку можна подати «у кілька кліків» за допомогою програми або сайту українського електронного сервісу державних послуг «Дія». Зашифровані дані надходять прямо до Гааги.
За оцінками української влади, цей проект є безпрецедентним викликом, оскільки вони вже очікують близько 8 млн заявок і прогнозують подальше зростання їх кількості.
«росія повинна заплатити за наслідки своєї агресії проти України. Реєстр збитків – це промінь надії для простих людей, які переживають безмірні страждання», – заявив Ключковський, констатувавши, що компенсація збитків займе роки.
Міжнародний реєстр збитків для України було створено 17 травня 2023 року на саміті Ради Європи у Рейк'явіку. То був перший крок до створення міжнародного механізму компенсації жертвам російської агресії.
До цієї ініціативи приєдналися 40 країн, було відкрито офіс реєстру у Києві.
Тепер рада директорів реєстру закликає країни завершити розробку договору про сам механізм компенсації з доступом до коштів для відшкодування збитків. Для цього передбачається використати надприбутки від заморожених на Заході активів рф, а українська сторона добивається їх повної конфіскації.