Міжурядова конференція «Відновлення правосуддя для України» розпочалася у Гаазі у вівторок, 2 квітня. Уряди Нідерландів та України підбивають проміжні підсумки розслідувань злочинів, скоєних внаслідок вторгнення росії в Україну, судового переслідування винних та координації міжнародних зусиль у цьому напрямку.
Джерело. Про це пише DW.
Ще одна мета конференції – досягти подальшого прогресу у досягненні цілей «формули миру» президента України Володимира Зеленського у сфері правосуддя. На прохання Києва Нідерланди відіграють у цьому провідну роль.
Йдеться про підтримку України у розслідуванні та судовому переслідуванні воєнних злочинів та злочинів проти людяності, чим зараз займаються 24 країни.
Триває світова дискусія про створення спеціального трибуналу для російського військового і політичного керівництва.
«Це важка дискусія, – сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в Гаазі перед початком конференції. – Це єдине питання, щодо якого немає конкретного практичного прогресу».
За його словами, учасники міжнародної дискусії не можуть визначитись із параметрами майбутнього трибуналу. Питання полягає в тому, чи буде цей трибунал міжнародним чи «гібридним» – на базі українського законодавства із залученням закордонних суддів.
Наразі Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України в Гаазі продовжує збирання доказів, проте досі немає місця, куди можна було б подати позов у цій справі, зазначив Кулеба.
Мирний план Зеленського також включає відшкодування всіх видів збитків, завданих Україні та українцям внаслідок російського вторгнення. Реєстрації цієї шкоди буде присвячено окрему частину конференції в Гаазі.
У березні генеральний прокурор України Андрій Костін під час свого візиту до Брюсселя повідомив, що з початку російського вторгнення Україна засудила 81 військового злочинця – росіянина. З них 17 постали перед судом в Україні особисто та отримали тюремні терміни. Більшість російських обвинувачених було засуджено заочно, наголосив Костін.
Загалом, за даними Києва, з початку повномасштабного російського вторгнення було зареєстровано близько 123 тисячі справ про воєнні злочини. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі розслідує депортацію українських дітей до росії, через що він видав ордер на арешт владіміра путіна.