Міністерство охорони здоровʼя нагадало правила ментальної підтримки військових після повернення з фронту. Йдеться про створення «найбільш сприятливих умов», які можуть допомогти «відновитися й розпочати цивільне життя».
Про це йдеться на сайті міністерства.
Наголошується, що не у всіх «буде посттравматичний стресовий розлад» та більшість людей впораються з цим за підтримки оточення й не матимуть важких наслідків.
«При цьому суспільство має знати, як створити найбільш сприятливі умови, які допоможуть відновитися й розпочати цивільне життя тим, хто повертається з фронту», – додали у МОЗ.
Там зауважили, що «нерідко проявами пережитого» може бути депресія, прагнення ізолюватися, закритися в собі.
Зазначається також, що «колючі» фрази на кшталт «ми тебе туди не посилали», «як там було на війні?», «значить, погано воював, раз тебе поранили» ранять, змушують військових закриватися та дистанціюватись від бажання адаптуватись до цивільного життя.
Уточнюється, що за словами військових, їм «простого розуміння іноді бракує».
«Ветерани й ветеранки не потребують особливих умов чи ставлення, аби справді жити це життя – лише взаємної поваги і часу… Пережите на війні залишає свій відбиток, змінює людину. Проте дуже важливо не поширювати міфи про те, що всі учасники війни – “неврівноважені”, “з ПТСР” тощо», – йдеться у повідомленні міністерства.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що медзаклади надаватимуть безкоштовну психологічну допомогу ветеранам.