Пакет допомоги Україні від США на $61 млрд може бути у вигляді кредитів, не всі з яких доведеться віддавати

Законопроект прописаний так, що віддавати з них доведеться тільки $9 млрд — експерти

фото Pixaby

17 квітня на сайті Палати представників Конгресу США було опубліковано окремі законопроекти щодо допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. Україні планується виділити $61 млрд, проте на Білий дім покладається обов'язок домовитися з українською владою щодо механізму відшкодування цих коштів.

Водночас, у Конгресі з боку деяких республіканців звучать заклики змістити спікера Палати представників Майка Джонсона, який пообіцяв виставити ці законопроекти на голосування 20 квітня.

Як пише The Insider з посиланням на аналітиків, поділ єдиного пакету на кілька та виділення допомоги в кредит – це поступка Конгресу можливому кандидату на президентських виборах від Республіканської партії, екс-президенту Дональду Трампу, який висував такі пропозиції.

«Я думаю, що це швидше риторична хитрощі, яка дозволить республіканцям говорити, що США не просто віддали Україні гроші американських платників податків, а лише зайняли їх. Тому що, якщо подивитися на сам законопроект уважніше, там зазначено, що ці позики можуть бути прощені. І я вважаю, що так зрештою і станеться», – заявив американіст Ян Веселов.

Законопроект про допомогу Україні має важливу відмінність від попереднього загального законопроекту про виділення міжнародної допомоги, внесеного до Палати представників Сенатом:

«Це ті самі $61 млрд допомоги Україні. Відмінність полягає в тому, що там прописано $9 млрд, які надаються у формі пільгового кредиту. Питання про те, як і коли його повертатимуть і чи повертатимуть взагалі, – це вже друге питання. Тут демократи пішли назустріч республіканцям у тому, що вимагав Дональд Трамп, але це не $61 млрд кредиту, що повертається, а $9 млрд, і цей кредит надається на пільгових умовах», – пояснюють аналітики.

Умови повернення кредиту описані у документі дещо невизначено, вказують вони:

«В законопроекті дуже туманно прописано вимогу щодо повернення цих $9 млрд. Конгрес, можливо, не вимагатиме їхнього повного повернення. Як це буде зроблено, які терміни там буде вказано, чи можна буде реструктурувати цей борг – ці питання буде вирішено потім. Головне зараз – схвалити допомогу Україні. Це розуміють і республіканці, і демократи».

Частково труднощі з ухваленням законопроектів були пов'язані з тим, що праві республіканці не розуміють, яким чином війна в Україні розвиватиметься далі.

«На питання про те, що означає перемога України, Білий дім завжди відповідав однаково: “Лише Україна знає, що таке перемога України. Ми можемо лише допомагати”. У цьому законопроекті містяться вимоги саме до Білого дому, а не до президента Зеленського, про надання протягом 45 днів після підписання стратегії перемоги та пояснення, чого адміністрація Байдена хоче досягти виділення цих $61 млрд», – зазначають експерти.

Бекграунд. Як повідомлялося, Байден підтримує та готовий підписати законопроекти про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. Спочатку за них має проголосувати Палата представників, потім Сенат. Голосування може відбутися в суботу ввечері.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS