Загроза вторинних санкцій США проти банків, які працюють із росією, ефективно спрацювала на “закручування гайок” та різко ускладнила всі зовнішньоторговельні розрахунки для рф.
Джерело. Про це пише Financial Times.
У і кварталі сумарний експорт із Туреччини до росії обрушився на третину, до $2,1 млрд.
А експорт у росію та прикордонні з нею країни товарів подвійного призначення, які не заборонені прямо, але мають військове застосування, – на 40%, до $93 млн.
Тобто падіння експорту в росію не було компенсовано зростанням постачання товарів до Казахстану, Азербайджану та Грузії.
Способи обходу існують, але вони все дорожчі й незручні. У ланцюгу трансакцій із кількох банків із конвертацією комісію візьме кожен учасник, навіть для великих («Норнікель») компаній сумарні втрати в ній сягають 5-7% від суми.
Як і раніше, можна торгувати в рублях, і росія вже перевела в нацвалюту 40% експорту та імпорту, але і цей канал упирається у вузькість бази та обмежену конвертованість.
«З кожним місяцем дедалі гірше, – цитує видання великого російського інвестора. – В одному місяці долари, наступного євро, а за пів року не залишиться нічого. У логічному підсумку бачимо перетворення росії на Іран».
Бекграунд. Напередодні стало відомо, що турецький банк DenizBank, який є однією з найбільших кредитних організацій у країні, з початку 2024 року практично перестав відкривати рахунки громадянам росії.
Також повідомлялося, що китайські банки почали блокувати платежі з росії в юанях. Банки побоюються вторинних санкцій і тиску США після того, як було прийнято 12-й санкційний пакет.