Національний банк України очікує, що валютна лібералізація коштуватиме Україні орієнтовно 5–5,5 млрд грн.
Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний в ефірі телемарафону.
«Пакет валютної лібералізації, який був ухвалений, матиме відповідну ціну. Ми розраховуємо, що це буде на рівні близько 5–5,5 млрд дол. Однак говорити про те, що це будуть непродуктивні кошти, які відповідним чином можуть бути використані для валютної лібералізації, неправильно», – наголосив він.
Голова НБУ також наголосив, що регулятор після запровадження великого пакета валютної лібералізації планує посилити контроль за поверненням експортерами валютного виторгу в Україну.
«Для того щоб ми й далі йшли шляхом пом'якшення валютних обмежень, нам необхідно, щоб бізнес скористався цією можливістю максимально відповідально. Експортна виручка повинна надходити в Україну, вона не повинна залишатися за кордоном», – сказав Пишний. А також додав, що з боку регулятора будуть посилені вимоги щодо валютного контролю і контролю за поверненням експортної виручки.
Він також наголосив, що будь-який непродуктивний відплив капіталу з України стикатиметься із жорсткою реакцією з боку Національного банку.
«Ми дуже сподіваємося, що бізнес, який наполягав на можливості валютної лібералізації, скористається цим не для того, щоб вивести валютні кошти, а для того, щоб створити додаткові можливості», – уточнив він.
Нагадаємо: Національний банк запровадив найбільший пакет пом’якшення валютних обмежень для бізнесу з початку повномасштабної війни. Переважна більшість із них набрали чинності з 4 травня.
У зв’язку з цим скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт і послуг, бізнесу дозволили виводити «нові» дивіденди, погашати проценти за «старими» зовнішніми кредитами, також пом'якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти на користь материнських компаній.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Нацбанк запровадив валютні послаблення своєю постановою №56 від 3 травня 2024 року. Що важливо, більшість змін уже набули чинності, а деякі почнуть діяти найближчим часом. Зокрема, з 4 травня знято всі валютні обмеження, пов'язані з операціями імпорту робіт та послуг; дозволено переказувати кошти за кордон за операціями лізингу / оренди; пом'якшено обмеження щодо погашення зовнішніх кредитів; спрощено процес погашення «старих» закордонних кредитів; пом'якшено обмеження щодо переказів іноземної валюти від представництв на користь материнських компаній.