Верховна Рада у середу ухвалила законопроєкт, що дозволяє мобілізацію до Збройних сил України деяких категорій засуджених. Очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк розповіла, як він працюватиме.
Закон забороняє мобілізацію засуджених за тяжкі злочини, наприклад, умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство, а також тих, хто одержав терміни за злочини проти національної безпеки.
Обмеження щодо виходу з в’язниці також стосуються чиновників, засуджених за корупцію – із законопроєкту прибрали право мобілізуватися з тюрми для депутатів і частини топкорупціонерів (з виключеннями).
Однак, за словами Шуляк, у фінальній версії закону умовно-дострокове звільнення заради служби у ЗСУ дозволили тим, хто скоїв ненавмисне вбивство (за винятком тих, хто вчинив такий злочин у стані наркотичного сп'яніння або під впливом лікарських препаратів).
Як уточнила Шуляк, мобілізація ув'язнених можлива лише за рішенням суду та має бути добровільним рішенням людини, за умови згоди командира військової частини.
Ув'язнений має бути придатний до служби у ЗСУ за своїм психічним станом та здоров'ям. До закінчення терміну покарання має залишитися трохи більше трьох років.
Ув'язненим, яким залишилося відбувати покарання довше, ніж три роки, а також довічно засудженим, відмовлятимуть одразу без права перегляду, пише ВВС.
Служити колишні ув'язнені у спеціальних підрозділах, наглядатимуть за ними командири військової частини, куди вони потрапляють.
Якщо звільнені для служби у ЗСУ вчинять новий злочин, до покарання, призначеного за новим вироком, додадуть невідбуту частину за попереднім вироком.
За ухилення від контракту таким особам загрожує позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років. Законом передбачено, що контракт таких військовослужбовців закінчиться із завершенням особливого періоду служби або оголошенням рішення про демобілізацію.
Відпустку таким військовослужбовцям не надаватимуть.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Верховна Рада прийняла за основу проєкт закону про мобілізацію засуджених осіб. «За» проголосував 281 парламентарій. «Ті ризики по антикорупції (там є і рішення антикорупційного Комітету) та по тяжких злочинах обіцяють прибрати до другого читання», – зазначав нардеп.