Президенти США та України підпишуть двосторонню угоду про безпеку на полях саміту G7, який відбудеться в Італії наступного місяця.
Про це пише Financial Times з посиланням на обізнані джерела.
Вашингтон таким чином хоче продемонструвати Києву свою підтримку на тлі «напружених» відносин між двома країнами, які досягли «найнижчого рівня» з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, розповіли джерела видання.
«Ми далі один від одного, ніж будь-коли з початку війни. Це дуже, дуже напружено», – сказав один неназваний український чиновник.
Інші офіційні особи вказали на невдоволення, яке йде саме від президента Володимира Зеленського, який, як повідомляється, став «емоційним і нервовим» через ситуацію на полі бою і, на його думку, зростаючою готовністю США вести переговори з росією.
Зеленський «думає, що адміністрація президента Джо Байдена хоче припинити війну до виборів у США», – сказав чиновник.
Напруженість загострилася після того, як з’явилися повідомлення про те, що Байден не відвідає майбутній Саміт миру у Швейцарії в червні.
«Я вважаю, що для мирного саміту потрібен президент Байден, а іншим лідерам потрібен президент Байден, тому що вони дивитимуться на реакцію США», – сказав Зеленський.
«Відсутності Байдена на саміті миру буде аплодувати путін. Причому стоячи», – додав він.
Водночас офіційні особи США повідомили FT, що Україна запланувала саміт, незважаючи на те, що їй було повідомлено, що Байден не зможе взяти участь. Замість нього буде присутній ще не оголошений високопосадовець.
Як заявили джерела FT, невдоволення Києва через відсутність Байдена на саміті у Швейцарії – лише одне із багатьох спірних питань у відносинах США та України.
Серед інших проблемних моментів – шестимісячна затримка рішення Конгресу про схвалення військової допомоги Україні; відсутність суттєвого прогресу щодо членства України в НАТО; заборона адміністрації Байдена на використання Києвом поставленої США зброї для ударів по військових об'єктах у росії.
Угода з безпеки зі США стане найбільш значущою серед інших документів, які Україна уклала з країнами НАТО. Домовленість передбачатиме зобов'язання щодо довгострокової підтримки, включаючи військове навчання, обмін розвідувальною інформацією та економічну допомогу, пише FT.
На сьогодні такі договори Київ підписав із Бельгією, Великою Британією, Німеччиною, Данією, Італією, Іспанією, Португалією, Канадою, Латвією, Нідерландами, Фінляндією та Францією. Домовленості розраховані на 10 років.