Агрохолдинг «Кернел» планує погасити єврооблігації з терміном погашення 17 жовтня 2024 року та відповідний купон на загальну суму $319,5 млн, але попереджає, що це залежатиме виключно від наявності іноземної ліквідності, а не коштів, що зберігаються в Україні.
«Попри недавнє послаблення валютних обмежень Національним банком України на початку травня 2024 року, це мало вплинуло на здатність групи переміщати ліквідність з України», – йдеться в повідомленні компанії. Група вивчає альтернативні варіанти залучення іноземної ліквідності та звертається до української влади з проханням про подальше послаблення обмежень, щоб уникнути реструктуризації єврооблігацій 2024 року.
У повідомленні пояснюється, що більшість боргових зобов'язань групи укладено за межами країни, тоді як ліквідність накопичується й утримується в Україні через обмежувальний контроль за рухом капіталу у зв'язку з війною. Ліквідність в Україні наразі недоступна для виплат за єврооблігаціями через валютний контроль і контроль за рухом капіталу, введений Національним банком України.
Агрохолдинг зазначає, що обмеження на контроль за рухом капіталу також обмежують можливість переведення прибутку, отриманого на території України, за межі країни шляхом розподілу дивідендів. Пул іноземної ліквідності переважно складається з експортної виручки, яка має бути репатрійована в Україну протягом 90 днів після відвантаження товарів. Якщо експорт буде перервано через війну, грошові кошти, що зберігаються в міжнародних банках, будуть переведені в Україну для дотримання місцевих правил.
Група також зазначає, що погашення боргу, випущеного до 20 червня 2023 року, залишається під забороною, і спроможність виконати платіж за єврооблігаціями залежатиме від подальшого ослаблення обмежень на рух капіталу в Україні, можливостей рефінансування на зовнішньому ринку та темпів експорту.
При оцінці ліквідності важливо враховувати не лише грошові кошти та борг, а й рівень оборотного капіталу, який на 31 березня 2024 року був найнижчим із 30 вересня 2016 року. Група має спрямувати значний обсяг ліквідних коштів на поповнення оборотного капіталу до нормального рівня, оскільки очікується зростання запасів після збору врожаю восени 2024 року.
«Кернел» також нагадує, що збільшення статутного капіталу на $60 млн, завершене у вересні 2023 року, було важливим для підтримання іноземної ліквідності, хоча оскаржувалося міноритарними акціонерами.
У ІІІ кварталі 2024 фінансового року «Кернел» отримав $101 млн чистого прибутку, що на 47% більше проти ІІІ кварталу 2023 фінансового року, але на 24% менше, ніж у ІІ кварталі 2024 фінансового року. Консолідований виторг компанії в січні – березні 2024 року зріс на 22% проти аналогічного періоду минулого року – до $1005 млн, хоча це на 4% менше, ніж у попередньому кварталі.
«Кернел» зміг скоротити чистий борг до $308 млн з $453 млн кварталом раніше і $833 млн роком раніше. Вільні грошові кошти на кінець березня цього року становили $880,8 млн проти $542,08 млн у попередньому кварталі та $663,69 млн роком раніше.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що з 20 до 26 травня курс акцій агрохолдингу «Кернел» на Варшавській фондовій біржі знизився на 8,9% через їхню низьку ліквідність на цій біржі.