Російським компаніям обмежили доступ до тендерів на постачання продовольства в рамках Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) ООН.
Джерело. Про це пише РБК з посиланням на одного із учасників ринку, який співпрацював з організацією.
За його словами, проблеми почалися у 2024 році. Це підтвердила заступник постійного представника росії при ВПП Діляра Равілова-Боровик. Вона зазначила, що основна частина закупівель продовольства у рамках програми ВПП ООН здійснюється через проведення вільних тендерів, але донори організації вимагають, щоб їх кошти не використовувалися для придбання товарів у російських компаній.
«В останні місяці стало нормою, що товар російського походження – а ми в тендерній заявці зобов'язані це вказувати – в принципі не допускається», – підтвердив представник найбільшого російського постачальника ВПП ООН Abakan Air Дмітрій Сухов.
У рамках продовольчої програми ООН росія відправляла борошно, соняшникову олію та горох до Сирії, Судану, Афганістану, Палестини та країн Центральної Азії. Російське продовольство займало до 20% від усіх зовнішніх постачань ВПП ООН, каже співрозмовник РБК серед партнерів програми.
За його словами, висока частка росії в обсязі поставок була обумовлена тим, що продукція коштувала на 10–15% дешевше, ніж у альтернативних постачальників.
Всесвітня продовольча програма була створена у 1961 році для боротьби з голодом та бідністю у світі. На даний момент це найбільша у світі гуманітарна організація, яка працює більш ніж у 120 країнах. Вона доставляє життєво важливі продукти харчування людям, які опинилися в скрутному становищі. Щороку організація витрачає на це близько $15 млрд. Найбільшими її донорами виступають США ($7,2 млрд 2022 року), Німеччина ($1,7 млрд) та ЄС ($698,2 млн).
Бекграунд. Як повідомлялося, ООН візьме участь в ініційованому Україною Саміті миру в Швейцарії, де однією з обговорюваних тем буде продовольча безпека. За словами представника офісу генсекретаря Стефана Дюжарріка, ООН буде в ролі спостерігача.