Президент України Володимир Зеленський у вівторок виступив у німецькому парламенті.
У своїй промові він торкнувся ідеї поділу України як потенційного шляху до миру і нагадав болісний історичний досвід Німеччини, яка до 1990 року була поділена надвоє, а східна її зона знаходилася під радянським політичним контролем.
«Розділена Європа ніколи не була мирною, а розділена Німеччина ніколи не була щасливою. Ви це знаєте на свій досвід, тому ви можете зрозуміти, чому ми боремося, щоб не дати росії розділити нашу країну. Ми зробимо все, щоб не дати збудувати в нашій країні стіну», – наголосив український президент.
Він подякував німецьким партнерам за лідерство у наданні Україні систем Patriot.
Також він акцентував на тому, що в України і Європи немає іншого шляху, окрім як поступово йти до мирного вирішення військового конфлікту шляхом проведення Саміту миру.
«путін сам стирає будь-яку надію домовитися з ним. Він прагне підкорювати – і не лише сусідів росії. Російські вбивці були в Алеппо і є в Африці. Вони вчилися війни, руйнуючи Грозний і ламаючи Грузію. Вони залишили Молдову розділеною. Вони поставили на коліна Білорусь. Чи дозволимо ми росії продовжувати таку ходу Європою? Точно ні. І це – наш спільний інтерес. Спільний інтерес, щоб путін особисто програв. Щоб він програв цю війну. Щоб путін програв свою спробу зіштовхнути Європу на рівень, коли з війни вже не вибратися», – зазначив Зеленський.
Його виступ бойкотували представники двох радикальних партій: ультраправої «Альтернативи для Німеччини» та нещодавно створеного лівого «Союзу Сари Вагенкнехт». Депутати Бундестагу, що залишилися в залі, аплодували Зеленському стоячи.
Двоє лідерів «Альтернативи для Німеччини», Тіно Хрупалла та Аліса Вайдель, заявили, що «відмовляються слухати оратора в камуфляжі». «Україні зараз потрібен не президент війни, а президент миру, готовий до переговорів», – заявили вони.
Представниця «Союзу Сари Вагенкнехт» заявила агентству AFP, що партія надіслала «знак солідарності з усіма тими українцями, які хочуть негайного припинення вогню та переговорного рішення».
Пізніше під час пресконференції Зеленський прокоментував успіхи на виборах до Європарламенту ультраправих партій, які часто займають проросійську позицію.
«Європейці обирають ту чи іншу державу, того чи іншого лідера, кого вони хочуть», – сказав Зеленський на пресконференції.
«Але мені здається, – продовжив він, – що найголовніше, щоб при виборі люди не обирали просто проросійські популістичні гасла. Мені здається, що це небезпечно. Бо це небезпечно не для України. Ми й так перебуваємо в найнебезпечнішій ситуації: ми – у війні. Але проросійські радикальні гасла є небезпечними і для ваших країн».
Бекграунд. Сьогодні стало відомо, що ЄС передасть Україні приблизно 1,5 млрд євро доходів від заморожених російських активів. Кошти спрямують на реконструкцію, відновлення та захист держави.