Найбільший покупець російського газу у ФРН Uniper припиняє контракти на постачання газу з рф

Арбітражний суд присудив Uniper право припинити свої довгострокові контракти та 13 млрд євро збитків за недоставлення газу

Сьогодні компанія Uniper ухвалила рішення розірвати довгострокові контракти на постачання російського газу й у такий спосіб юридично припинила довгострокові відносини з російською державною компанією «Газпром експорт».

Про це йдеться у пресрелізі компанії.

Це рішення стало можливим після того, як 7 червня арбітражний трибунал присудив Uniper право розірвати контракти та стягнути з «Газпром експорту» понад 13 млрд євро компенсації за обсяги газу, не поставлені «Газпром експортом» із середини 2022 року. Незважаючи на те, що з червня 2022 року були поставлені лише обмежені обсяги газу, а з кінця серпня 2022 року взагалі не було поставлено жодного обсягу газу, довгострокові контракти на постачання газу між двома компаніями все ще залишалися юридично чинними, а окремі контракти продовжували б діяти до середини 2030-х років.

Після того як Uniper зазнала значних збитків через обмеження постачання російського газу, наприкінці 2022 року компанія ініціювала арбітражне провадження проти «Газпром експорту». Можливість вирішення спору в арбітражному суді була передбачена контрактом і в минулому неодноразово використовувалася обома сторонами в інших спорах. Арбітражний суд, розташований у Стокгольмі, виніс рішення відповідно до швейцарського законодавства. Рішення арбітражу є юридично обов'язковим й остаточним.

«Це рішення забезпечує юридичну ясність для Uniper. Користуючись правом на розірвання, яке ми отримали в арбітражному рішенні, ми розриваємо контракти з «Газпром експортом». Правова позиція Uniper також була підтверджена в питанні відшкодування збитків. Будь-які суми будуть перераховані федеральному уряду Німеччини. На сьогодні поки що не зрозуміло, чи варто очікувати значних сум», – заявив Майкл Льюїс, генеральний директор Uniper.

Після заснування 2016 року компанія Uniper перейняла та продовжила контракти від своїх попередників. З 1970-х років ці контракти складають основу німецько-російського енергетичного партнерства. З червня 2022 року «Газпром експорт» спочатку постачав до Німеччини менші обсяги природного газу, а потім взагалі припинив його постачання, хоча такі поставки донині не підпадають під санкції ЄС. Uniper довелося закуповувати газ для своїх клієнтів іншими способами, у деяких випадках за надзвичайно високими ринковими цінами, що часом призводило до додаткових витрат у сотні мільйонів євро щодня.

Ці додаткові витрати Uniper могла нести лише завдяки державній підтримці. Неплатоспроможності Uniper вдалося запобігти завдяки стабілізаційній угоді від грудня 2022 року та входженню федерального уряду як основного акціонера Uniper.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що німецький концерн Uniper, у минулому найбільший покупець російського газу у ФРН, вимагає понад $15 млрд від «Газпрому» як компенсацію за збитки, яких компанія зазнала через порушення москвою газових контрактів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS