У найближчі місяці Нацбанк очікує пришвидшення зростання споживчих цін через здорожчання електроенергії, ймовірно, дещо нижчі врожаї, а також подальше збільшення витрат бізнесу, в тому числі на оплату праці.
Про це йдеться в повідомленні регулятора.
Водночас інфляцію стримуватимуть зниження зовнішнього цінового тиску та заходи монетарної політики, в тому числі з підтримання контрольованої ситуації на валютному ринку та захисту заощаджень населення від інфляційного знецінення. Монетарна політика й надалі спрямовуватиметься на збереження інфляції на помірному рівні цього року та повернення її до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. упродовж наступних років.
Фактичні темпи зростання цін були нижчими за траєкторію прогнозу Національного банку, опубліковану в Інфляційному звіті за квітень 2024 року. За даними Держстату, у травні ціни зросли на 0,6%.
Відхилення від прогнозу й надалі забезпечувала динаміка цін на сирі продукти харчування. Їх падіння було суттєвішим, ніж очікувалося. Це пов'язано як з ефектами теплої цьогорічної погоди, так і меншим тиском на витрати бізнесу через здешевлення сировини під впливом значних минулорічних врожаїв. Також повільніше дорожчало паливо через нижчу ціну на нафту. Відновилося падіння цін на алкоголь через зниження тиску з боку витрат на сировину та адміністративних витрат.
Водночас фундаментальний інфляційний тиск залишався стійким. Показник базової інфляції у травні становив 4,4%. Така динаміка відповідала траєкторії квітневого прогнозу НБУ. З одного боку, її підтримувало подальше зростання витрат бізнесу, в тому числі на оплату праці та електроенергію. З іншого, стримуючими чинниками були вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів, а також відносно стійкі рівні інфляційних очікувань.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 13,5% до 13% із 14 червня 2024 року.