Президенти США та України Джо Байден та Володимир Зеленський на полях саміту країн “Великої сімки” (G7) підписали угоду про забезпечення безпеки України терміном на 10 років.
«Наша мета – зміцнити надійний захист України і її можливості стримувати агресію на довгу перспективу. Будь-який тривалий мир для України має бути підкріплений її здатністю захищати себе зараз і стримувати агресію в майбутньому», – прокоментував Джо Байден під час спільної пресконференції лідерів двох країн.
«США забезпечить і перше, і друге – але не відправляючи американські війська в Україну, а надаючи зброю і боєприпаси, розширюючи надання розвідданих, продовжуючи підготовку хоробрих українських воїнів на базах у США, посилюючи співпрацю між нашими збройними силами відповідно до стандартів НАТО, інвестуючи в (український) ВПК для забезпечення можливостей України власною зброєю і зброєю партнерів, підтримуючи економічне й енергетичне відновлення України після масштабних ударів рф по енергетичній мережі в марних зусиллях росії зламати волю українського народу. Всі ці напрями викладені в цій угоді», – зазначив Байден.
Він зазначив, що підписана угода також сприяє швидшій інтеграції України в європейську та трансатлантичну спільноти: вона передбачає проведення в Україні економічних і безпекових реформ, зазначив Байден.
«Ми зробили три потужні кроки на цьому саміті, які демонструють путіну: нас неможливо перечекати, нас неможливо розділити, і ми лишатимемося з Україною до її перемоги в цій війні. Перше: двостороння безпекова угода, яку ми щойно підписали. Друге: історична угода про надання Україні $50 млрд із заморожених російських активів. Третє: угода про використання санкцій проти третіх країн, які надають допомогу росії у війні. Це збільшує тиск на економіку рф», – сказав американський президент.
Крім того, він прокоментував введення Сполученими Штатами масштабних санкцій проти 300 російський фізичних і юридичних осіб.
«США дали чітко зрозуміти: будь-який банк де-небудь у світі, компанії чи фізособи несуть ризик потрапити під санкції, якщо вони співпрацюють із росією. До переліку входять ключові компанії, які постачають росії критичні для військового виробництва елементи: мікроелектроніку, машинне будівництво, інші матеріали. Ми наклали санкції на енергетичні проєкти рф у галузі нафти й газу, які будуються або ще не введені в експлуатацію. Путін розраховує на доходи від цих проєктів. Наші санкції руйнують його плани», – заявив Байден.
Бекграунд. Нагадаємо: Зеленський повідомив, куди в першу чергу будуть витрачені $50 млрд із заморожених російських активів. За його словами, головне зараз – укомплектувати нові військові підрозділи, які в рамках ротації прийдуть на зміну тим, що нині боронять Україну.